Termin uruchomienia nowej edycji Czystego Powietrza po Wielkanocy

Termin uruchomienia nowej edycji Czystego Powietrza po Wielkanocy
Piotr Woźny. Fot. KPRM, fickr cc

Opóźni się uruchomienie naboru w nowej wersji programu termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych pt. Czyste Powietrze.

Program Czyste Powietrze w zmodyfikowanej wersji miał ruszyć na przełomie marca i kwietnia. Z informacji przekazanej przez Piotra Woźnego, prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wynika jednak, że program w nowej odsłonie nie wystartuje w najbliższych tygodniach.

Jak poinformował na Twitterze Piotr Woźny, prace programowe nad nową edycją programu Czyste Powietrze zostały już zakończone, jednak termin uruchomienia naboru na nowych zasadach zostanie podany dopiero po Świętach Wielkonocnych.

REKLAMA

Wykorzystujemy wspólnie z WFOSiami ten trudny czas wynikający z epidemii koronawirusa do przygotowania się do nowego otwarcia programu – napisał na Twitterze prezes NFOŚiGW.

Nowe zasady programu Czyste Powietrze rada nadzorcza i zarząd NFOŚiGW zatwierdziły przed trzema tygodniami.

Zmiany zakładają m.in. uproszczenie dokumentacji, możliwość dołączania do wniosków oświadczeń zamiast zaświadczeń, a także zapowiadane przez NFOŚiGW wprowadzenie internetowego kanału składania wniosków, który ma zostać udostępniony na rządowej platformie gov.pl.

REKLAMA

Wnioski o dofinansowanie mają być rozpatrywane przez wfośigw w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o dotację, a także w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Ponadto zmienione mają zostać warunki dofinansowania, które ma być udostępniane już wyłącznie w formie dotacji. Stosowane dotychczas w Czystym Powietrzu preferencyjne pożyczki, jako uzupełnienie dofinansowania w formie dotacji, nie cieszyły się dużym zainteresowaniem i teraz NFOŚIGW ma się z nich wycofać.

Kredytami beneficjentów Czystego Powietrza miałyby natomiast wspierać banki.

Nowością ma być m.in. możliwość pozyskania dotacji na instalację fotowoltaiczną, na którą w dotychczasowej wersji Czystego Powietrza można było uzyskać tylko preferencyjną pożyczkę.

Więcej o nowych zasadach finansowania w programie Czyste Powietrze w artykule: Nawet 37 tys. zł dotacji na pompę ciepła i fotowoltaikę w Czystym Powietrzu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.