Program Czyste Powietrze: NFOŚiGW podpisze porozumienie z ZBP

Program Czyste Powietrze: NFOŚiGW podpisze porozumienie z ZBP
Fot. Gramwzielone.pl (C)

NFOŚiGW podpisze porozumienie, którego efektem ma być zaangażowanie się w realizację programu Czyste Powietrze banków. W nowej wersji programu mają one odpowiadać za przyjmowanie wniosków, ale także za przyznawanie pożyczek. Datę uruchomienia naboru wniosków w nowej edycji Czystego Powietrza mamy poznać za tydzień.

Mimo, że od przedstawienia regulaminu nowej wersji programu Czyste Powietrze minęło już kilka tygodni, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nadal nie ogłosił jeszcze daty uruchomienia nowego naboru.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, Fundusz informuje, że datę uruchomienia naboru na nowych zasadach poda w dniu 30 kwietnia.

REKLAMA

Fundusz nie podaje na razie, które banki zaangażują się w realizację programu na nowych zasadach.

Departament komunikacji NFOŚiGW informuje natomiast, że w ciągu kilku najbliższych tygodni zostanie podpisane porozumienie ze Związkiem Banków Polskich, na podstawie którego zainteresowane współpracą banki przystąpią do programu.

Z podaniem szczegółów Fundusz czeka na razie na podpisanie porozumienia.

Nowością jeśli chodzi o proces procedowania wniosków w drugiej edycji Czystego Powietrza ma być przede wszystkim uruchomienie elektronicznego kanału przyjmowania wniosków, który sprawdził się już w innym programie NFOŚiGW pt. Mój Prąd, w którym dofinansowywane są inwestycje w domowe instalacje fotowoltaiczne.

Przed tygodniem prezes NFOŚiGW Piotr Woźny informował o skierowaniu do testów platformy, za pomocą której będzie można złożyć wniosek o dofinansowanie.

REKLAMA

Elektroniczny formularz został przekazany do testów wojewódzkim funduszom ochrony środowiska, sektorowi bankowemu i przedstawicielom alarmów smogowych.

Zmiany zakładają m.in. uproszczenie dokumentacji, a także możliwość dołączania do wniosków oświadczeń zamiast zaświadczeń.

Wnioski o dofinansowanie mają być rozpatrywane przez wfośigw w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku o dotację, a także w terminie 14 dni od dnia wpływu wniosku o dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Ponadto zmienione mają zostać warunki dofinansowania, które ma być udostępniane już wyłącznie w formie dotacji. Stosowane dotychczas w Czystym Powietrzu preferencyjne pożyczki, jako uzupełnienie dofinansowania w formie dotacji, nie cieszyły się dużym zainteresowaniem i teraz NFOŚIGW ma się z nich wycofać.

Kredytami beneficjentów Czystego Powietrza mają natomiast wspierać banki.

Nowością ma być m.in. możliwość pozyskania dotacji na instalację fotowoltaiczną, na którą w dotychczasowej wersji Czystego Powietrza można było uzyskać tylko preferencyjną pożyczkę.

Więcej o nowych zasadach finansowania w programie Czyste Powietrze w artykule: Nawet 37 tys. zł dotacji na pompę ciepła i fotowoltaikę w Czystym Powietrzu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.