Kolejny bank dołączy do programu Czyste Powietrze

Kolejny bank dołączy do programu Czyste Powietrze
Fotolia

W piątek rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych w drugiej edycji rządowego programu Czyste Powietrze. Dodatkowe możliwości finansowania takich inwestycji w tym programie mają zapewnić banki. Swój udział w Czystym Powietrzu zapowiedział właśnie kolejny z nich.

Beneficjentami dofinansowania w nowej edycji programu Czyste Powietrze mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami posiadającego pozwolenie na użytkowanie domu jednorodzinnego lub znajdującego się w nim lokalu mieszkalnego. 

Dofinansowanie w programie realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska można przeznaczyć na wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną i drzwiową oraz dokumentację projektową i audyt energetyczny.

REKLAMA

Finansowanie będzie można uzyskać w formie dotacji. NFOŚiGW zrezygnował z dodatkowej formy dofinansowania w formie pożyczek, która była oferowana w pierwszej edycji programu przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, a która nie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem jak dotacje.

Na inwestycje realizowane w ramach programu Czyste Powietrzeędzie można natomiast uzyskać dodatkowo komercyjną pożyczkę – finansowanie uzupełniające lub pomostowe – w jednym z banków, które nawiążą współpracę z NFOŚiGW.

Nie można jeszcze jednak zgłosić się do żadnego banku po kredyt, a NFOŚiGW na razie prowadzi rozmowy z sektorem bankowym na temat zasad jego zaangażowania w program Czyste Powietrze. Efektem ma być udostępnienie oferty przez pierwsze banki we wrześniu br.

Teraz jednak już kolejny bank zapowiedział, że zaangażuje się w program Czyste Powietrze. Wcześniej taką deklarację złożył BNP Paribas, zapowiadając, że wprowadzi do oferty dedykowany kredyt, który posłuży finansowaniu inwestycji wpisujących się w założenia programu.

REKLAMA

– Chcemy maksymalnie uprościć procedury. Dlatego połączymy wnioskowanie o dotację z programu Czyste Powietrze z wnioskiem o udzielenie kredytu. Kredyty będą dostępne zarówno w oddziałach Banku BNP Paribas, jak i za pośrednictwem naszych partnerów, którzy są dystrybutorami instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła. My złożymy w imieniu klienta wniosek do NFOŚiGW, a otrzymana dotacja zmniejszy kwotę kredytu – tłumaczył Jarosław Rot, dyrektor zarządzający Pionu Zarządzania Aktywami i Pasywami w Banku BNP Paribas.

Teraz o udziale w programie Czyste Powietrze poinformował Alior Bank, zaznaczając, że na razie trwają jeszcze rozmowy między NFOŚiGW i Związkiem Banków Polskich, którego członkiem jest Alior, na temat uruchomienia linii kredytowych na wymianę przestarzałych pieców, termomodernizację budynków jednorodzinnych oraz zakup fotowoltaiki. 

Alior potwierdził, że kapitał z tytułu udzielonych kredytów będzie można częściowo spłacić z dotacji udzielonych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Bank informuje przy okazji, że nie jest to jego jedyna inicjatywa w obszarze finansowania inwestycji proekologicznych.

Aktualnie w swojej ofercie Alior posiada produkt o nazwie Eko Raty, czyli kredyt na zakup kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych, pomp ciepła, małych elektrowni wiatrowych czy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Kredyt ratalny udzielany jest na okres od 12 do 120 miesięcy do 80 tys. zł lub w przypadku samego oświadczenia o zarobkach do kwoty 21 440 zł. Standardowo bank nie wymaga od klienta wpłaty własnej ani dokumentacji dotyczącej finansowanej instalacji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.