Kalkulator grubości izolacji: nowe narzędzie w Czystym Powietrzu

Kalkulator grubości izolacji: nowe narzędzie w Czystym Powietrzu
Rockwool

Kalkulator do wyliczenia grubości ocieplenia budynków ma ułatwić przygotowanie projektu termomodernizacji domu jednorodzinnego dofinansowanego w programie Czyste Powietrze. Narzędzie na zlecenie NFOŚiGW przygotowali eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kalkulator pomaga wyliczyć grubość izolacji termicznej domu przy ociepleniu wybranych przegród budowlanych – m.in. ścian, stropodachu, podłóg – oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych.

Parametry miały zostać dobrane tak, aby użytkownik mógł wybrać odpowiedni rodzaj i grubość materiału izolacyjnego mając pewność, że po przeprowadzeniu termomodernizacji wybranych przegród będą one spełniać obowiązujące i przyszłe wymagania techniczne (WT 2021), które wejdą w życie 31 grudnia 2020 r., zgodnie z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422, z późn. zm.).

REKLAMA

Dofinansowanie w programie realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska można przeznaczyć na wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną i drzwiową oraz dokumentację projektową i audyt energetyczny. Nowością jest możliwość otrzymania dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną.

REKLAMA

Beneficjentami dofinansowania w nowej edycji programu Czyste Powietrze mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub znajdującego się w nim lokalu mieszkalnego. Nie ma możliwości finansowania inwestycji w budynkach będących w trakcie budowy. Dofinansowanie może objąć tylko budynki, dla których uzyskano pozwolenie na użytkowanie.

Obecnie wnioski o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze, w naborze uruchomionym w połowie ubiegłego miesiąca, można składać także on-line za pośrednictwem rządowej platformy gov.pl. Więcej na ten temat w artykule: Od dzisiaj dotacje na pompy ciepła, fotowoltaikę i termomodernizację także online.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.