B. Orzeł: Potrzebna nowa formuła finansowania w Czystym Powietrzu

B. Orzeł: Potrzebna nowa formuła finansowania w Czystym Powietrzu
Rockwool

Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem, Bartłomiej Orzeł, poinformował, że wśród zmian w programie Czyste Powietrze, nad którymi toczą się dyskusje, jest wprowadzenie „prefinasnowania” dla osób o najniższych dochodach, dzięki czemu ich udział w rządowym programie walki ze smogiem będzie większy.

Bartłomiej Orzeł poinformował podczas kongresu Trendy Energetyczne 2020, że rozpoczynają się prace nad programem prefinansowania dla osób najuboższych, które nie są w stanie pozwolić sobie na inwestycje z własnych środków. Rządowy pełnomocnik miał już rozmawiać w tej sprawie z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką. Rozwiązania mają być szukane także we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.

– Myślę, że nie musimy się nawzajem przekonywać, że walka z zanieczyszczeniem powietrza, ze smogiem w Polsce, jest istotnym problemem nie tylko dużych miast takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław, ale także miast mniejszych. Osoby ubogie energetycznie to społeczności, do których musimy skierować bardzo dużą pomoc. Taki cel od początku został postawiony przed programem Czyste Powietrze, który rozpoczynał mój poprzednik Piotr Woźny. Dzisiaj kontynuuję jego misję – powiedział Bartłomiej Orzeł. 

REKLAMA

Przed tygodniem, po ponad 5 miesiącach od uruchomienia podstawowego poziomu dofinansowania w programie Czyste Powietrze 2.0, został uruchomiony podwyższony poziom dotacji, z którego mogą skorzystać osoby z najniższymi dochodami.

– Szacujemy, że nawet kilkadziesiąt procent beneficjentów znajdzie się w grupie osób, które będą uprawnione do podwyższonego poziomu dofinansowania. Musimy o tym informować – podkreślił Orzeł.

Pełnomocnik potwierdził, że program Czyste Powietrze, którego całkowity budżet ma wynieść 103 mld złotych, został zgłoszony przez resort klimatu do Krajowego Planu Odbudowy jako priorytet. Wartość unijnego dofinansowania na walkę ze smogiem ma sięgać 8 mld euro. Budżet Krajowego Planu Odbudowy ma wynieść w sumie 57 mld euro, z czego 23 mld euro ma zostać rozdysponowane w formie dotacji.

To są niebagatelne pieniądze, które mogą wzmocnić nasz program, a obok tego będą uzupełniane środkami krajowymi. Wszyscy wiemy, że środki unijne mają ograniczenia,  jeżeli chodzi o projekty gazowe. Nie da się ukryć, że to właśnie projekty gazowe, obok pomp ciepła i innych zeroemisyjnych źródeł, będą kluczowe dla rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce – mówił podczas Trendów Energetycznych 2020 Bartłomiej Orzeł.

Pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem zapewnił także, że toczą się prace związane z włączeniem systemu bankowego do programu Czyste Powietrze. Orzeł tłumaczył w tym kontekście, że trzeba szukać “proaktywnych” klientów, którzy pomogą wykorzystać w pełni potencjał Czystego Powietrza.

Tutaj widzimy istotną rolę zarówno koncernów energetycznych, jak i banków. Nie da się ukryć, że wielu instalatorów, wiele osób z branży reklamuje oprócz swoich usług także program Czyste Powietrze, za co bardzo serdecznie chciałbym podziękować. Jest to wasza praca, którą wkładacie w rozwój programu Czyste Powietrze, wasz wkład w to, że polskie powietrze jest coraz mniej zanieczyszczone – powiedział Orzeł.

REKLAMA

Bartłomiej Orzeł podkreślił ponadto, że rząd szuka rozwiązań umożliwiających eliminację niskiej emisji generowanej przez budownictwo wielorodzinne, które dotąd nie zostało uwzględnione w programie Czyste Powietrze.

Ostatnio Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało o uruchomieniu pilotażowego programu, który umożliwi pozyskanie dofinansowania na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych.

Wsparcie ma być udostępniane w formie dotacji i obejmie inwestycje w budynkach wielorodzinnych mieszczących od 3 do 7 lokali.

Podobnie jak w programie Czyste Powietrze wysokość dotacji będzie uzależniona od dochodu.

Dla podstawowego poziomu dofinansowania wnioskodawcy – do 100 000 zł – maksymalna kwota dotacji wyniesie do 20 tys. zł na wymianę źródła ciepła i dla zadań termomodernizacyjnych; do 25 tys. zł na zakup i montaż pompy ciepła powietrze/woda lub gruntowej i dla zadań termomodernizacyjnych; a także do 10 tys. w przypadku wykonania samych zadań termomodernizacyjnych bez wymiany źródła ciepła.

Dla podwyższonego poziomu dofinansowania – dla gospodarstw wieloosobowych posiadających dochody miesięczne do 1400 zł netto na osobę lub dla gospodarstw jednoosobowych mających dochody miesięczne netto do 1960 zł maksymalna kwotę dotacji wyniesie do 32 tys. zł i może zostać przeznaczona na wymianę źródła ciepła i dla zadań termomodernizacyjnych, a także do 15 tys. zł na wykonanie wyłącznie działań termomodernizacyjnych, bez wymiany źródła ciepła.

Dodatkowo, w przypadku likwidacji starego nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe możliwe będzie otrzymanie dotacji do 5 000 zł na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. W tym przypadku dotacja ma wynosić nie więcej niż 50 proc. poniesionych kosztów.

Więcej na ten temat w artykule: Rząd szykuje dotacje na modernizację energetyczną budynków wielorodzinnych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o