Nowe antysmogowe regulacje z podpisem prezydenta

Nowe antysmogowe regulacje z podpisem prezydenta
Peter Molnar, flickr cc

Utworzenie dodatkowego instrumentu finansowego w programie Czyste Powietrze, ułatwienia w programie Stop Smog czy utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Podpisana w piątek przez prezydenta nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji zakłada utworzenie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji, z którego będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek na projekty ekologiczne.

Nowy instrument zostanie wdrożony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i powinien mieć kluczowe znaczenie dla zaangażowania w program Czyste Powietrze banków mogących przyznawać preferencyjne kredyty, następnie częściowo spłacane dotacjami z programu.  

REKLAMA

Maciej Chorowski, prezes NFOŚiGW, zapewniał ostatnio, że nowy mechanizm gwarancji zabezpieczy banki w relacjach z klientami, w przypadku których istnieje ryzyko niespłacenia zaciągniętego kredytu. Prezes Funduszu szacuje odsetek takich klientów na około 10 proc.

Program Stop Smog

Podpisana przez prezydenta ustawa zawiera ponadto regulacje mające usprawnić funkcjonujący od lutego 2019 r. rządowy program Stop Smog, który ma być realizowany do końca 2024 r. i którego całkowity budżet wyniesie 1,2 mld zł.

Program Stop Smog jest adresowany do gmin, w których stężenie zanieczyszczeń przekracza normy unijne. Środki przekazywane są gminom na podstawie zawartych porozumień, a następnie trafiają do osób ubogich energetycznie, zamieszkujących domy jednorodzinne, które wymagają termomodernizacji. Chodzi o osoby mniej zamożne i z tego powodu mające kłopoty z zaspokojeniem potrzeb energetycznych, np. ogrzewaniem mieszkania i wody.

Najnowsza nowelizacja ustawy o termomodernizacji zakłada zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych umożliwiającej aplikowanie do programu z 2 proc. do 1 proc. lub 20 budynków oraz jednorazowe zniesienie tego limitu, w sytuacji gdy wcześniej gmina zawarła co najmniej jedno porozumienie. Wprowadza również zmniejszenie z 50 proc. do 30 proc. wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze, liczonej łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych przez gminę w ramach jednego porozumienia.

REKLAMA

Ustawa wydłuża z 3 lat do 4 lat okres realizacji porozumienia – w przypadku realizacji przez gminę w danym porozumieniu więcej niż 2 proc. budynków jednorodzinnych w gminie. Ponadto skraca z 10 lat do 5 lat okres po zakończeniu porozumienia dla zobowiązań dotyczących obowiązku beneficjenta w zakresie: zwrotu odpowiedniej części wartości przedsięwzięcia w przypadku sprzedaży budynku, przestrzegania warunków umowy, przechowywania treści porozumienia przez gminę i właściwego ministra oraz utrzymywania przez gminę efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych.

Centralna Ewidencja Emisyjności

Na mocy ustawy popisanej przez prezydenta powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) w celu gromadzenia ustandaryzowanych danych dotyczących budynków i lokali oraz eksploatowanych w nich: 1) źródeł ciepła, w tym zasilania z sieci ciepłowniczej, 2) źródeł energii elektrycznej, 3) spalania paliw, w rozumieniu art. 157a ust. 1 pkt 7 ustawy – Prawo ochrony środowiska, o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW.

Powszechny spis źródeł ciepła ma zostać przeprowadzony do końca przyszłego rok. Wykonana na potrzeby CEEB inwentaryzacja budynków zostanie połączona ze składaniem pisemnych deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania.

Jak podkreślają autorzy ustawy, cały proces będzie się wiązać z zobowiązaniem właścicieli lub zarządców budynków bądź lokali, którzy przed wejściem w życie nowych regulacji eksploatowali źródła ciepła lub spalania – kotły gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe, kuchnie węglowe – do złożenia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta specjalnej deklaracji pisemnej o posiadaniu takich urządzeń. Dane z deklaracji zostaną wprowadzone do CEEB.

Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do utworzenia i funkcjonowania CEEB, których wejście w życie ma nastąpić z dniem wdrożenia stosownych przepisów technicznych umożliwiających prowadzenie ewidencji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.