NFOŚiGW wygasi starą bazę urządzeń w Czystym Powietrzu

NFOŚiGW wygasi starą bazę urządzeń w Czystym Powietrzu
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Nowa baza urządzeń i materiałów, które można zastosować, korzystając z dotacji z rządowego programu Czyste Powietrze została uruchomiona przez NFOŚiGW trzy miesiące temu. Teraz Fundusz informuje, że wcześniejsza baza zostanie zamknięta w połowie przyszłego miesiąca.

Pierwszą wersję bazy urządzeń grzewczych, których instalację będzie można objąć dofinansowaniem z rządowego programu Czyste Powietrze Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy uruchomiły pod koniec 2019 roku. Ta baza zostanie wygaszona 15 lutego br.

Pod koniec 2020 r. NFOŚiGW i IOŚ-PIB uruchomiły nową wersję bazy, do której swoje urządzenia może dodać bezpłatnie każdy producent lub krajowy przedstawiciel producenta urządzeń.

REKLAMA

W pierwszej bazie zgłoszone urządzenia, po weryfikacji, były umieszone w ogólnodostępnej bazie urządzeń grzewczych, w następujących kategoriach: kotły na paliwa stałe, kotły gazowe kondensacyjne oraz olejowe, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.

Nowością w nowej wersji bazy są dodatkowe kategorie produktów, na które można otrzymać dotację, w tym materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe.

Najwięcej pozycji w nowej bazie dotąd zostało dopisanych do kategorii związanych z pompami ciepła, kotłami gazowymi i na pellet, a także z materiałami izolacyjnymi.

Do kategorii „Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła” została dopisana jedna pozycja.

REKLAMA

W kategorii mikroinstalacji fotowoltaicznych znajdują się na razie dwie pozycje dodane przez jednego producenta.

Tymczasem po zakończeniu drugiej edycji programu dotacji na domową fotowoltaikę pt. Mój Prąd program Czyste Powietrze jest na razie jedynym ogólnopolskim programem, z którego można pozyskać dotację na domową instalację fotowoltaiczną.

Nieco lepiej jest w przypadku kategorii „Kolektory słoneczne”, do której dotąd dodano 6 urządzeń od dwóch producentów.

Natomiast w kategoriach „Węzeł cieplny”, „Okna/drzwi balkonowe/drzwi tarasowe”, „Drzwi zewnętrzne / bramy garażowe” nie znajdziemy w bazie żadnego urządzenia.

Po dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu w programie Czyste Powietrze zgłosiło się do połowy listopada 2020 r. ponad 177 tys. gospodarstw domowych.

Jakie urządzenia najczęściej chcą instalować osoby składające wnioski o dotację z tego programu? Więcej w artykule: Po dotacje na te źródła ogrzewania najczęściej sięgają Polacy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.