Mieszkańcy tych gmin pozyskali najwięcej dotacji z Czystego Powietrza

Mieszkańcy tych gmin pozyskali najwięcej dotacji z Czystego Powietrza
pixabay

Najnowszy ranking programu Czyste Powietrze pokazuje aktywność gmin w czwartym kwartale 2021 r. Tym razem liderem zostały Jejkowice z woj. śląskiego, gdzie mieszkańcy złożyli najwięcej wniosków do programu, uwzględniając liczbę budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy. W pierwszej trzydziestce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z województwa śląskiego.

Zestawienie, które przestawił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest oparte o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Obejmuje ono aktywność gmin w czwartym kwartale 2021 roku i powstało przy współpracy NFOŚiGW z Polskim Alarmem Smogowym i Bankiem Światowym.

Zwycięzcą w rankingu w czwartym kwartale 2021 r. jest gmina Jejkowice z woj. śląskiego. Śląskie z 25 gminami w pierwszej trzydziestce badania w dalszym ciągu przewodzi jako województwo, w którym składana jest największa liczba wniosków na likwidację kopciuchów oraz docieplenie domu.

REKLAMA

NFOŚIGW zwraca uwagę, że w czołówce kolejnego kwartalnego rankingu biorącego pod uwagę wszystkie polskie gminy już po raz drugi znalazło się śląskie uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój (miejsce 18.). Najwięcej wniosków do programu złożono natomiast w Rybniku – 806 w czwartym kwartale 2021 r. oraz ponad 4600 od początku funkcjonowania programu. Narodowy Fundusz podkreśla, że w przypadku Rybnika widać wyraźny wpływ działań włodarzy miasta i mieszkańców oraz lokalnych aktywistów antysmogowych.

Cieszy mnie taka aktywność gmin z woj. śląskiego – mówi Andrzej Guła, lider PAS – w tym województwie od 1 stycznia tego roku uchwała antysmogowa zakazała użytkowania kopciuchów wyprodukowanych przed 1 września 2007 roku. Widać, że zapisy uchwały są dobrym motywatorem do likwidacji pozaklasowych kotłów. Mamy nadzieję, że podobną mobilizację zobaczymy w tym roku w województwie małopolskim i mazowieckim. W tych regionach użytkowanie kopciuchów stanie się nielegalne od 1 stycznia 2023 r.

Wśród gmin, w których w czwartym kwartale 2021 roku złożono najmniej wniosków, znajdują się znane miejscowości wypoczynkowe, na przykład Krynica Morska (0 wniosków), Świeradów-Zdrój (0) czy Międzyzdroje (1). Niewiele lepiej jest w niektórych miastach wojewódzkich: Olsztyn (32 wnioski), Szczecin (41) czy Gdańsk (54), choć często większe miasta oferują własne programy dotacyjne.

NFOŚiGW zaznacza, że ranking za ostatni kwartał zeszłego roku pokazuje dużo większą popularność programu w małych gminach. W pierwszej setce najaktywniejszych znajdują się głównie gminy poniżej 20 tys. mieszkańców.

REKLAMA

NFOŚiGW 

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze został uruchomiony we wrześniu 2018 r. i do końca 2018 roku złożono w sumie 25 519 wniosków. W kolejnych latach było to odpowiednio 85 368 (2019) i 83 801 wniosków (2020).

Ubiegły rok okazał się pod tym względem rekordowy. Złożono 184 267, czyli 48,6 proc. wszystkich złożonych dotychczas wniosków w programie Czyste Powietrze.

Opublikowany ranking będzie brany pod uwagę przy pierwszym rocznym podsumowaniu najaktywniejszych gmin w programie Czyste Powietrze, dla których NFOŚiGW przewidział bonusy finansowe o łącznej wartości 16 milionów złotych.

Gratyfikacje finansowe to tylko jedna z korzyści dla aktywnych gmin. Warto jednak pamiętać, że aktywny udział w programie Czyste Powietrze to przede wszystkim gwarancja trwałych oszczędności wynikających z nowoczesnej, kompleksowej termomodernizacji budynków dla ich właścicieli oraz możliwość oddychania czystym, zdrowym powietrzem dla nas wszystkich – podkreśla Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.