Alarmujące ceny węgla. Polski Alarm Smogowy pisze do premiera

Alarmujące ceny węgla. Polski Alarm Smogowy pisze do premiera
Szabolcs Molnar/Pixabay

Polski Alarm Smogowy (PAS) sprawdził, ile obecnie kosztuje węgiel. Wzrosty cen mogą zszokować. Od stycznia 2021 roku średnia cena węgla podniosła się o ponad 100 proc.

 – Najtańszą, najczystszą i najbezpieczniejszą energią jest ta, której nie zużyjemy – podkreśla Andrzej Guła, lider PAS. Organizacja zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego, by rząd podjął intensywne działania na rzecz efektywności energetycznej.

Problem dotyczy już nie tylko emisji gazów cieplarnianych i smogu, ale też zaopatrzenia w ciepło gospodarstw domowych. Rosnące ceny węgla mogą wkrótce zakłócić ich finansowe bezpieczeństwo.

REKLAMA

 Węgiel dwukrotnie droższy

Jak pokazuje zlecone przez PAS badanie cen paliw stałych (węgla typu orzech i ekogroszku o najwyższej kaloryczności, pelletu oraz drewna kawałkowego), w handlu detalicznym ceny węgla drastycznie się podniosły. Sprawdzane były w 32 składach we wszystkich województwach w dniach 31 marca – 1 kwietnia br.

Okazało się, że tylko w pierwszym kwartale tego roku węgiel podrożał o 26 proc., pellet o 19 proc., a drewno kawałkowe o 24 proc. W skali roku, od stycznia 2021 roku, średnia cena węgla wzrosła o 101 proc., pelletu – o 89 proc., a drewna kawałkowego – o 74 proc.

Nawet 2500 zł za tonę, a i tak są deficyty

Analiza cen węgla typu orzech i ekogroszku o najwyższej kaloryczności przyniosła następujące wyniki: pod koniec marca br. średnia cena węgla kl. 1 wynosiła 1771 zł, a ekogroszku – 1980 zł. Maksymalne odnotowane ceny węgla sięgały 2500 zł za tonę.

Z kolei pellet sprzedawany był średnio za 1736 zł.

Ceny paliw stałych

REKLAMA

Ceny paliw stałych - raport PAS

Źródło: Raport PAS „Zmiana cen paliw stałych w składach opału w latach 2021–2022”

W większości badanych punktów węgiel jest w ciągłej sprzedaży (zwłaszcza tam, gdzie jest droższy), ale część składów odczuwa deficyt w zakresie dostaw albo zapasy w nich się wyczerpują. W niewielu węgla już całkowicie brakuje; zdarza się, że powstają nawet listy kolejkowe chętnych na zakup.

Potrzebne działania rządu

Wobec drastycznych wzrostów cen paliw stałych PAS znów zwrócił się do premiera Morawieckiego. Według organizacji efektywność energetyczna powinna był głównym filarem polityki energetycznej państwa, która właśnie poddawana jest zmianom koniecznym w kontekście sytuacji globalnej.

Polski Alarm Smogowy domaga się intensywnych działań rządu na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej w Polsce. W swoim liście organizacja pisze: „Niewykorzystany potencjał efektywności energetycznej w naszym kraju jest ogromny. W najbliższych latach zapotrzebowanie na energię do ogrzewania polskich budynków można zmniejszyć ponad dwukrotnie – ograniczając zużycie węgla, gazu czy biomasy. Przełoży się to nie tylko na mniejsze zużycie wspomnianych nośników energetycznych, ale również na niższe rachunki za ogrzewanie”.

Jednocześnie PAS poparł zaproponowany przez premiera zakaz importu węglowodorów z Rosji, uznając, że nie można „karmić agresywnego sąsiada” pieniędzmi za sprzedaż surowców energetycznych.

Barbara Blaczkowska

redakcja@gramwzielone.pl


 © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.