Dotacje w Czystym Powietrzu wzrosną i będzie o nie łatwiej

Dotacje w Czystym Powietrzu wzrosną i będzie o nie łatwiej
Paweł Mirowski. Fot. NFOŚiGW

Najważniejszy krajowy program walki z zanieczyszczeniem powietrza spowodowanym spalaniem węgla w domowych piecach wkrótce czekają kolejne zmiany. Z dotacji z programu Czyste Powietrze już skorzystało kilkaset tysięcy gospodarstw domowych. Jednak aby poradzić sobie ze smogiem, ich liczba musi jeszcze znacznie wzrosnąć. Dlatego dotacje z Czystego Powietrza mają być jeszcze wyższe i będą przyznawane szybciej. Ale to niejedyne zmiany.

Rządowy program walki ze smogiem spowodowanym tzw. niską emisją, a więc dymem z domowych palenisk, jest realizowany od czterech lat.

Wnioski o dofinansowanie z Czystego Powietrza – wcześniej było ono wypłacane także w formie preferencyjnych pożyczek, a obecnie są to wyłącznie dotacje – złożyło już 500 tys. gospodarstw domowych. Suma wnioskowanego dofinansowania to ponad 9,2 mld zł.

REKLAMA

Do tej pory wojewódzkie fundusze ochrony środowiska podpisały umowy z około 424 tys. beneficjentów programu, którzy wnioskowali o dofinansowanie w łącznej wysokości 7,47 mld zł. Wypłacono już 3,45 mld zł.

Te liczby robią wrażenie, jednak gdy zajrzymy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, widać, że 500 tys. wymian pieców nie wystarczy, aby poradzić sobie ze smogiem w Polsce, a domowe piece i kotły na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania powinno wymienić jeszcze przynajmniej ponad 2 mln właścicieli domów jednorodzinnych.

Zmiany w programie Czyste Powietrze, które mają przyspieszyć przyznawanie dotacji, zapowiedział w tym tygodniu Paweł Mirowski – wiceprezes NFOŚiGW, pełniący od niedawna także funkcję pełnomocnika rządu ds. walki ze smogiem.

Waloryzacja kosztów 

Ważna zmianą, której wdrożenie zapowiedział Paweł Mirowski, to waloryzacja kosztów poszczególnych instalacji, na które można otrzymać dofinansowanie z Czystego Powietrza.

Program został wdrożony w 2018 roku. Od tego czasu nie było waloryzacji kosztów kwalifikowanych na konkretne urządzenia. Te koszty urealnimy. Podwyższymy dotacje, które będzie można otrzymywać na poszczególne źródła ciepła – zapewnił Paweł Mirowski. 

Wyższe dotacje

NFOŚiGW ma ponadto wprowadzić wyższe dofinansowanie dla właścicieli domów, które zdecydują się na przeprowadzenie głębokiej termomodernizacji. Jak podkreślił Paweł Mirowski, tego rodzaju inwestycje wiążą się z wysokimi nakładami, dlatego zostaną wyżej dofinansowane z Czystego Powietrza.

Planowana modyfikacja programu zakłada m.in. w przypadku prefinansowania inwestycji zwiększenie o 10 tys. zł maksymalnych kwot dotacji na prace remontowe realizowane w ramach części 2) i 3) programu, czyli dotyczących osób o najniższych dochodach, uprawnionych do podwyższonego i najwyższego poziomu wsparcia.

Chcemy zachęcić Polaków do tego rodzaju inwestycji, pokazując, że na końcu naprawdę ponosimy wymierne korzyści finansowe, nie wydając kolejnych złotówek, aby ogrzać własny dom – stwierdził Paweł Mirowski.

Dzięki termomodernizacji możemy zaoszczędzić nawet do 70 proc. energii, która była potrzebna do ogrzania naszego budynku – zapewniał pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem.  

Wyższe progi dochodowe

Wiceszef NFOŚiGW zapowiedział ponadto podniesienie progów dochodowych, dzięki czemu z wyższych dotacji będzie mogła skorzystać większa grupa gospodarstw domowych.

Obecnie na termomodernizację i wymianę źródła ogrzewania właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać z programu Czyste Powietrze dotacje, których wysokość jest uzależniona od dochodu.

Aktualnie najniższy poziom dotacji w przypadku rocznego dochodu do 100 tys. zł wynosi do 30 tys. zł. Jeśli średni miesięczny dochód w gospodarstwie wieloosobowym wynosi do 1564 zł (lub 2189 zł w gospodarstwie wieloosobowym), wówczas dotacja może wynieść do 37 tys. zł lub do 47 tys. zł w przypadku dotacji z prefinansowaniem.

Na najwyższy poziom dotacji mogą liczyć gospodarstwa wieloosobowe z dochodem do 900 zł na miesiąc lub gospodarstwa jednoosobowe z dochodem do 1260 zł. Dla tej grupy przewidziana została dotacja do 69 tys. zł lub do 79 tys. zł w przypadku dotacji z prefinansowaniem.

Możliwość prefinansowania oznacza, że wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej wypłaci zaliczkę wykonawcy prac do 50 proc. przyznanej dotacji.

Szybsza wypłata

Pieniądze z właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej mają wpływać bezpośrednio na rachunek wykonawcy robót w terminie do 14 dni od daty zawarcia umowy o dofinansowanie, a pozostała część środków zostanie przekazana do 30 dni po zakończeniu inwestycji.

W kolejnej odsłonie programu Czyste Powietrze NFOŚiGW zamierza wprowadzić uproszczenia w procedowaniu wniosków, co ma się przełożyć na szybszą wypłatę środków.

Dwa wnioski o dofinansowanie

REKLAMA

Kolejne zmiany w dotacjach z Czystego Powietrza to możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. Osoby, które wcześniej skorzystały z programu i pozyskały dofinansowanie na wymianę źródła ciepła, teraz będą mogły złożyć kolejny wniosek i uzyskać wsparcie na przeprowadzenie termomodernizacji.

Więcej banków

Jednocześnie Paweł Mirowski zapowiedział podjęcie starań o dołączenie do programu kolejnych banków, które będą wypłacać kredyty na inwestycje objęte Czystym Powietrzem. Dotacja z programu pokryje częściowo spłatę kapitału kredytów.

– Wiem, że dzisiaj kredyty mają takie, a nie inne oprocentowanie, natomiast jeśli spojrzymy na oprocentowanie kredytów z Czystego Powietrza w porównaniu do innych kredytów konsumpcyjnych, to są na preferencyjnych warunkach – także dzięki dopłatom z dotacji, która dzięki spłacie części kapitału powodują realne obniżenie rat – powiedział Paweł Mirowski.

Do tej pory o kredyt z dotacją z Czystego Powietrza aplikowało ponad 4 tys. osób. Łączna kwota kredytów, o którą wnioskowały, wynosi 166,5 tys. zł, z czego kwota dotacji to 97,2 tys. zł. Na razie banki zawarły 2,8 tys. umów.

Pomoże operator

W pośrednictwo w przygotowaniu wniosków o dotację z Czystego Powietrza na terenie całego kraju zaangażowanych jest ponad 2 tys. gmin. Aby zachęcić kolejne, NFOŚiGW zwiększył sumę środków, które gminy mogą otrzymać na obsługę wnioskodawców.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

W celu zwiększenia pomocy w przygotowaniu wniosków rządowy pełnomocnik ds. programu Czyste Powietrze chce dodatkowo zaangażować tzw. operatorów, którzy będą pomagać w przygotowaniu wniosków.

– Operatorzy mają pomóc osobom najuboższym w całym procesie inwestycyjnym – od pozyskania informacji o programie poprzez wypełnienie wniosku i rozliczenie zadania w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska bądź też w punkcie konsultacyjnym w gminie. Określenie tego, jak mają funkcjonować operatorzy, to jedno z zadań, które będę chciał zrealizować jako pełnomocnik na początku roku 2023 – zadeklarował Paweł Mirowski.

Więcej pieniędzy z Unii Europejskiej

Na cały program Czyste Powietrze, który ma być realizowany do 2029 roku, rząd chce przeznaczyć w sumie 103 mld zł. Na razie program był finansowany wyłącznie ze środków krajowych. Nowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem zapowiada podjęcie starań o pozyskanie środków unijnych.

Na razie wiadomo, że program zostanie zasilony kwotą 3,1 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy (do tego z KPO rząd chce przeznaczyć 1,2 mld zł na poprawę efektywności budynków szkolnych, które nie dostały dofinansowania z Funduszy Norweskich).

Ponadto 2 mld euro do Czystego Powietrza ma trafić z unijnego Funduszu Spójności.

Szczegóły zmian, które zostaną wprowadzone w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze, powinny zostać ogłoszone w czwartym kwartale tego roku.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.