Tyle kopciuchów wciąż działa w stolicy. Będą legalne tylko do grudnia

Tyle kopciuchów wciąż działa w stolicy. Będą legalne tylko do grudnia
Jerzy Górecki/Pixabay

Mimo programów dotacji na wymianę tzw. kopciucha w Warszawie wciąż działa 7500 kotłów na węgiel. Od pierwszego stycznia wszystkie staną się nielegalne. Aktywiści Warszawy Bez Smogu namawiają mieszkańców stolicy do złożenia wniosków o dopłatę do wymiany. Wysokość dofinansowania to około 16 000 zł.

Od początku roku do 15 sierpnia wymieniono w Warszawie 154 kotły na węgiel – 56 z programu Czyste Powietrze i 98 z warszawskiego programu dotującego wymianę kotłów. Odliczając już złożone wnioski o wymianę, w stolicy na koniec tego roku pozostanie jeszcze co najmniej 5000 kopciuchów.

Dobra wiadomość jest taka, że liczba kotłów maleje. Wiemy również, że w urzędzie miasta złożono łącznie ponad 1800 wniosków o wymianę kotłów – mówi Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu. – Oznacza to, że po nowym roku w Warszawie pozostanie ponad 5000 nielegalnych kotłów na węgiel. Przypuszczam, że w nadchodzącym sezonie grzewczym powietrze będzie fatalnej jakości.Tysiące kopciuchów” nie pomogą w tej sytuacji, zwłaszcza w dzielnicach na obrzeżu miasta, takich jak Wawer, Rembertów czy Białołęka – dodaje aktywista.

REKLAMA

Warszawiacy powoli rezygnują z kotłów

Kilka lat temu, gdy Warszawa rozpoczęła działania antysmogowe, Urząd Miasta oszacował liczbę kopciuchów na około 18 000 sztuk. Obecnie miasto szacuje tę liczbę na około 7500. Niższa liczba wynika z inwentaryzacji, jaką prowadzi urząd miasta, oraz danych płynących z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Do 5 września do bazy CEEB na terenie Warszawy wpisano 3675 kotłów na węgiel, w tym 3030 pozaklasowych kopciuchów. Wiadomo też, że wnioski zostały złożone dla 71 proc. punktów adresowych. Można więc przypuszczać, że w pozostałych posesjach, które nie wpisały się do bazy, również występują kotły na węgiel.

REKLAMA

Zmniejszenie liczby kopciuchów przypisać można również aktywności mieszkańców stolicy, korzystających z programu dotacyjnego urzędu miasta. W latach 2017–2022 dzięki temu wsparciu wymieniono 4903 kotły.

Legalne tylko do grudnia

Aktywiści przypominają, że zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową kopciuchy będą mogły legalnie funkcjonować tylko do końca tego roku. Dodatkowo od pierwszego października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz spalania węgla w gospodarstwach domowych. Dlatego ważna jest wymiana, na którą wciąż można uzyskać dotację w wyskości około 16 000 zł z urzędu miasta.

Termin przyjmowania wniosków o dotacje upływa 31 grudnia 2022 roku.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.