Kolor płuc na wyświetlaczach LED pokaże Polakom jakość powietrza

Kolor płuc na wyświetlaczach LED pokaże Polakom jakość powietrza
fot. PAS

Polski Alarm Smogowy wystartował z ogólnopolską akcją pokazującą jakość powietrza. Na ponad 20 tys. tysiącach ekranów, w tym na największych wyświetlaczach LED w głównych miastach Polski, wyświetlane będą oddychające płuca, których kolor zależeć będzie od poziomu zanieczyszczenia powietrza w okolicy.

Akcja uświadamiająca Polakom, jakim powietrzem oddychają, realizowana jest przez Polski Alarm Smogowy (PAS) we współpracy ze Screen Network i Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. Mieszkańcy 58 miast w Polsce w dniach, kiedy stężenie pyłów PM10 będzie podwyższone, zobaczą na ekranach LED informację ostrzegającą przed smogiem.

Na ekranach pokazywane będą płuca, których kolor stopniowo będzie się zaciemniać – zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo na ekranach pojawi się informacja o aktualnym stężeniu pyłu PM10 i opis jakości powietrza: średnia, zła albo bardzo zła.

REKLAMA

Jet to kampania edukacyjna, która ma ostrzegać przed smogiem, ale też zachęcać do działania – wymiany starego kotła na nowoczesne źródło ciepła. Akcja potrwa do zakończenia sezonu smogowego.

Mobilna instalacja w „realu” znajdzie się w 63 miejscowościach Polski, ale dzięki współpracy ze Screen Network mamy okazję pokazać ją dodatkowo na ponad 20 tys. ekranów. Chcemy ostrzegać przed smogiem, ponieważ każdy ekran z płucami pokazywać będzie aktualną jakość powietrza uzupełnioną o informację, że jest średnia, zła lub bardzo zła – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Termomodernizacja: zdrowie i oszczędności

Planujemy dotrzeć z naszym przekazem do milionów osób, tak aby po tym ciężkim sezonie smogowym nie było wątpliwości, co należy zrobić: wymienić stare piece i ocieplić nasze domy. Nowoczesne źródło ciepła w ocieplonym budynku to mniejszy smog w naszej okolicy i niższe rachunki za ogrzewanie. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w „kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego – podkreśla rzecznik PAS.

Jak dodaje Piotr Siergiej, działaniem kluczowym jest również ocieplanie domów. Aż 70 proc. polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich budynków przynosi znaczne straty finansowe.

REKLAMA

W ramach akcji wykorzystujemy bieżące odczyty poziomu pyłów zawieszonych i przekładamy je na generowaną w czasie rzeczywistym animację pyłu – mówi Damian Rezner ze Screen Network. – Im jakość powietrza jest gorsza, tym płuca bardziej ciemnieją. Dodatkowo na ekranach wyświetlamy aktualny poziom zanieczyszczeń w okolicy. Dzięki temu zabiegowi możemy wizualizować niewidzialne dla ludzkiego oka zagrożenie.

Pro bono

Ekspert ze Screen Network wyjaśnia, że wyświetlane treści są generowane w czasie rzeczywistym dzięki połączeniu ekranów z czujnikami mierzącymi jakość powietrza. Firma użyczyła swoich ekranów w formule pro bono.

Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” jest realizowana w ramach projektu LIFE-IP MALOPOLSKA/LIFE14 IPE PL021, współfinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej, we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska. Wsparcia finansowego udzieliły firma Allegro.pl i Fundacja Better Future.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.