WSA oddalił decyzję prokuratury ws. uchwały antysmogowej

WSA oddalił decyzję prokuratury ws. uchwały antysmogowej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prokuratury Krajowej na mazowiecką uchwałę antysmogową, określając zarzuty jako „niezrozumiałe”. Organizacje społeczne nie kryją radości z powodu takiego rozstrzygnięcia sądu. Podkreślają, że obowiązujące od ponad 5 lat przepisy uchwały chronią życie i zdrowie mieszkańców.

Uchwała antysmogowa dla województwa mazowieckiego została przyjęta w październiku 2017 roku. Ciemne chmury zawisły nad nią w grudniu 2022 roku, kiedy Prokuratura Krajowa zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie, domagając się stwierdzenia jej nieważności. Prokuratura zarzuciła przepisom antysmogowym m.in. brak przeprowadzenia lub nieprawidłowe przeprowadzenie (nie jest to w treści skargi jasne) konsultacji społecznych w sprawie uchwały.

– Wyrok WSA przyznaje rację organizacjom i władzom województwa, które podnosiły bezzasadność zarzutów Prokuratury Krajowej wobec uchwały antysmogowej. Mieszkańcy Mazowsza mogą spać spokojnie, uchwała antysmogowa dalej będzie chronić ich i ich bliskich – komentuje radca prawny Miłosz Jakubowski z Frank Bold, reprezentujący przed sądem organizacje biorące udział w postępowaniu: Stowarzyszenie Lepsze Miejsce i Europejskie Centrum Czystego Powietrza.

REKLAMA

Konsultacje społeczne

Mazowiecki urząd marszałkowski nie tylko zorganizował konsultacje społeczne poprzedzające przyjęcie uchwały, ale w dodatku przeprowadził je w standardach wyższych, niż przewiduje ustawa, np. dając obywatelom dłuższy niż wymagany termin na składanie uwag. Wszystkie informacje na ten temat są publicznie dostępne, dlaczego Prokuratura Krajowa nie umiała do nich dotrzeć przed złożeniem skargi? – dodaje mecenas Jakubowski.

REKLAMA

Polski Alarm Smogowy podkreśla, że w toku przeprowadzonych w lipcu i sierpniu 2017 roku konsultacji społecznych dotyczących uchwały antysmogowej dla Mazowsza wpłynęło 2200 uwag i wniosków. Ponadto ponad 13 tys. osób podpisało apel o jak najszybsze uregulowanie spraw zanieczyszczenia powietrza.

Ta frekwencja jest dowodem na to, że społeczeństwo nie miało żadnego problemu z zauważeniem prowadzonych konsultacji. Warto dodać, że podjętą już uchwałę kontrolował wojewoda mazowiecki i nie miał do niej żadnych zastrzeżeń. Także nikt z mieszkańców nie skarżył przyjętych przepisów ani sposobu ich przyjęcia, co pokazuje naprawdę szeroki konsensus społeczno-polityczny wokół działań na rzecz poprawy jakości powietrza – komentuje Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Wyrok WSA nie jest prawomocny, Prokuraturze Krajowej przysługuje możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.