Miliard złotych dofinansowania do wymiany pieca. Kto może skorzystać?

Miliard złotych dofinansowania do wymiany pieca. Kto może skorzystać?
Pixabay - Gelly

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) planuje przeznaczyć 1 mld zł na wymianę kopciuchów w budynkach wielorodzinnych – poinformował wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Nowa edycja programu Ciepłe Mieszkanie ruszy w trzecim kwartale 2023 roku. Kto może ubiegać się o dotację?

Program Ciepłe Mieszkanie dotyczy budynków wielorodzinnych i obejmuje wymianę m.in. przestarzałych, wysokoemisyjnych, nieekologicznych pieców na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne oraz pompy ciepła.

Dotacje na wymianę kopciuchów w programie Ciepłe Mieszkanie

Z pieniędzy NFOŚiGW można też podłączyć lokal do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku lub do sieci ciepłowniczej. Dofinansowywanie obejmuje również wymianę okien i drzwi, a także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

REKLAMA

PAP cytuje Pawła Mirowskiego, wiceszefa NFOŚiGW –

W lipcu 2022 roku ogłosiliśmy pierwszy nabór w programie Ciepłe Mieszkanie z budżetem 1 mld zł. Cały budżet programu określiliśmy na 1,4 mld zł. W ramach pierwszego naboru wartość umów podpisanych z gminami to blisko 740 mln zł. Najbardziej aktywnymi gminami były te w województwach: dolnośląskim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim.

Jak dodaje Mirowski, środki w kwocie około 660 mln zł, które pozostały z pierwszego budżetu, zostaną przesunięte do drugiego naboru w programie. Ten ruszy jeszcze w trzecim kwartale 2023 roku.

Gminy przekażą dotacje

Operatorem programu Ciepłe Mieszkanie są wojewódzkie fundusze środowiska i gospodarki wodnej, które na realizację programu otrzymują pieniądze z NFOŚiGW. Wojewódzkie fundusze przekazują je następnie do gmin. To gminy podpisują umowy z beneficjantami końcowymi, czyli właścicielami lokali mieszkalnych.

REKLAMA

Informując wcześniej o naborze, chcemy wysłać jasny sygnał gminom, że warto już teraz zrobić rozeznanie wśród swoich mieszkańców, czy będą chcieli skorzystać z dofinansowania. Chodzi nam również o to, by wniosek o finansowanie do wojewódzkich funduszy, jaki przekazują gminy, odzwierciedlał realne zapotrzebowanie. Tak by nie blokować środków dla innych – dodał Paweł Mirowski.

Pierwszy nabór do programu skierowany był do właścicieli lokali. Druga edycja będzie szersza – z dotacji ma skorzystać większa liczba beneficjentów. Oprócz właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych będą to również małe wspólnoty mieszkaniowe (od 3 do 7 lokali), a także najemcy lokali mieszkalnych z zasobu gminnego.

Wspólnoty mieszkaniowe będą mogły również wnioskować o wsparcie kupna i instalacji na budynku paneli PV, a także wymiany kilku źródeł ciepła na jedno – zbiorcze.

Wyższe progi dochodowe i poziom dotacji

Podwyższone mają być progi dochodowe w programie, tak jak to było w przypadku Czystego Powietrza. Próg dochodowy obowiązujący dla części pierwszej wyniesie 135 tys. zł rocznie, a podwyższony dla części drugiej – 1894 zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W części trzeciej programu próg uprawniający do najwyższych dotacji to odpowiednio 1090 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych oraz 1526 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Poziom dotacji wzrośnie o około 10 proc. względem pierwszej edycji programu. Ostateczne kwoty zostaną podane bliżej terminu ogłoszenia naboru wniosków w programie. Dotychczas kwota wsparcia wynosiła od 15 tys. do 39,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny i była uzależniona od dochodów beneficjenta.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.