REKLAMA
 
REKLAMA

Apel o poparcie nowych przepisów o jakości powietrza

Apel o poparcie nowych przepisów o jakości powietrza
Fot. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Niebawem rada UE może zadecydować o zmianie najważniejszego prawa, które reguluje jakość powietrza w Unii Europejskiej, czyli Dyrektywy w sprawie jakości powietrza. O poparcie przez polski rząd i europosłów ambitnych przepisów apeluje Fundacja ClientEarth. Organizacja przypomina, że na astmę, którą wywołuje lub zaostrza zanieczyszczone powietrze, w Polsce chorują 2 mln ludzi.

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, prezentując nową kampanię społeczną „Pora się odsmożyć”, chce zaapelować do władz naszego kraju i Unii Europejskiej o poparcie dla przepisów o walce ze smogiem, które właśnie są finalizowane w Brukseli.

W spocie Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi udział wzięły osoby chorujące na astmę oraz ich rodziny.

REKLAMA

 

 

Dyrektywa w sprawie jakości powietrza (AAQD)

Jak podaje ClientEarth, projekt nowej dyrektywy dostosowuje prawo do najnowszej wiedzy naukowej i ma podwyższyć normy jakości powietrza do standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ponadto ma umożliwić obywatelom i obywatelkom współdecydowanie o tym, jak redukować smog. Zakłada też możliwość dochodzenia odszkodowania przez osoby, które zachorowały z powodu zanieczyszczeń powietrza.

REKLAMA

W spocie fundacji wystąpił prof. Tadeusz Zielonka, pulmonolog i specjalista chorób wewnętrznych. Jak wyjaśnia, w opinii WHO zanieczyszczenia powietrza są szkodliwe dla każdego narządu i dla każdej tkanki organizmu. Smog wywołuje nie tylko astmę, ale także wiele innych chorób, np. układu krążenia; może przyczynić się do skrócenia życia.

W ramach prac nad nowelizacją prawa rządzący UE dyskutują m.in. o tym, czy nowe normy jakości powietrza powinny obowiązywać od 2030 czy dopiero od 2040 r.  Według najnowszego badania opublikowanego w „International Journal of Public Health”, na które powołuje się ClientEarth, przesunięcie osiągnięcia nowych norm jakości powietrza z 2030 na 2040 r. w Polsce przyczyni się do przedwczesnej utraty życia aż 87 tys. osób.

Mecenas Agnieszka Warso-Buchanan z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zauważa, że Polska jest jednym z największych krajów UE i to właśnie stanowisko polskiego rządu może być decydujące dla szybszej poprawy jakości powietrza w całej Unii Europejskiej.

Apelujemy do rządu, aby w ramach Rady UE poparł przepisy, które pozwolą przyspieszyć walkę ze smogiem, a tym samym ochronić życie i zdrowie milionów ludzi – mówi Agnieszka Warso-Buchanan.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

W Polsce najwyższa średnia długość życia jest w województwach o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, czyli w Małopolsce, na Śląsku i na Podkarpaciu. Najkrócej natomiast żyją ludzie w Zachodniopomorskim gdzie powietrze jest najczystsze w skali Polski. Wszystkie te wyliczenia o przedwczesnej śmierci i chorobach nie znajdują potwierdzenia w danych statystycznych.

A co powoduje astmę u Norweżek, biegaczek sportowych na nartach?

Jasiek – źródło danych odnośnie województw? Ja znam i od ręki wymieniam 100 miejscowości o tragicznej jakości powietrza. Są to miejsca rozsiane po całej Polsce. Dlaczego wniosek, że umiera się na choroby częściej w trzech najbardziej zanieczyszczonych? Każde jedno województwie w Polsce nie spełnia żadnych norm jakości. Ekspozycja w każdym z nich może i przyczynia się do rozwoju wielu chorób. Ze świecą szukać pojedynczych miejscowości, które „na styk” mieszczą się w normach. Normach, które niebawem zostaną zaostrzone.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA