REKLAMA
 
REKLAMA

MKiŚ zapowiada nową wersję programu Stop Smog

MKiŚ zapowiada nową wersję programu Stop Smog
Fot. Pixabay - Jerzy Górecki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) pracuje nad zmianami w programie Stop Smog. Planowane jest zwiększenie dofinansowania przedsięwzięć niskoemisyjnych z Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz zmniejszenie wkładu własnego gminy.

Jak podaje Portal Samorządowy PAP, wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta poinformował, że zakończyły się konsultacje międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, której celem jest podniesienie atrakcyjności programu Stop Smog.

Wiceminister podkreślił, że nowe przepisy wprowadzają wiele zmian w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Planowane jest m.in. zwiększenie dofinansowania z Funduszu Termomodernizacji i Remontów do poziomu 90 proc. i zmniejszenie do 10 proc. wkładu własnego gminy do przedsięwzięć niskoemisyjnych

REKLAMA

Przygotowywana jest nowa wersja projektu, która uwzględnia zgłoszone uwagi. Następnie projekt ustawy zostanie przedłożony do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich oraz Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego – powiedział Krzysztof Bolesta.

Program Stop Smog

Program walki ze smogiem Stop Smog jest skierowany do gmin, w których obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, czyli tam, gdzie stężenie zanieczyszczeń powietrza przekracza dopuszczalne normy. Z programu można otrzymać środki na inwestycje w gospodarstwach domowych, które obejmują m.in.:

  • kompleksową termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych,
  • likwidację wysokoemisyjnych urządzeń i systemów grzewczych,
  • przyłączanie do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
  • zapewnienie budynkom dostępu do energii z instalacji OZE.

Program Stop Smog skierowany jest do najmniej zamożnych gospodarstw domowych. Obecnie w ramach programu przedsięwzięcia są realizowane na rzecz beneficjenta końcowego przez gminę i finansowane ze środków publicznych do 100 proc. ich wartości. Nie jest wymagany wkład własny beneficjenta. Gmina zapewnia 30 proc. wkładu własnego.

REKLAMA

Jakie zmiany planuje resort klimatu?

Najważniejszą projektowaną zmianą w programie Stop Smog jest większe dofinansowanie i mniejszy wkład własny gminy. Planowane zwiększenie współfinansowania ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów ma wynieść 90 proc. przy jednoczesnym zmniejszeniu wkładu własnego gminy w przedsięwzięcia niskoemisyjne do poziomu 10 proc.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje także zwiększenie średniego kosztu realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w jednym budynku mieszkalnym jednorodzinnym z 53 tys. zł do 106 tys. zł. Zlikwidowane ma być również kryterium majątkowe beneficjenta końcowego.

Podmioty, które zawarły porozumienie na realizację przedsięwzięć określonych w programie Stop Smog przed 1 stycznia 2024 r., będą mogły wydłużyć okres ich realizacji do 4 lub 5 lat (zależnie od liczby jednorodzinnych budynków mieszkalnych na terenie gminy).

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady