REKLAMA
 
REKLAMA

Jak sprawdzili się prywatni operatorzy w programie Czyste Powietrze?

Jak sprawdzili się prywatni operatorzy w programie Czyste Powietrze?
Fot. Gramwzielone.pl / Midjourney

Pilotaż z udziałem prywatnych operatorów programu Czyste Powietrze w województwie małopolskim dobiegł końca wraz z wejściem w życie nowej wersji programu 31 marca 2025 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina, że od tego momentu w całym kraju obowiązują jednolite zasady dotyczące wsparcia beneficjentów ubiegających się o najwyższy poziom dofinansowania lub dotację z prefinansowaniem.

Przypomnijmy, że w ramach wznowionego 31 marca br. programu Czyste Powietrze w jego nowej odsłonie wprowadzono funkcję tzw. operatora programu. Jednym z priorytetów nowej edycji jest ukierunkowanie pomocy na osoby zagrożone ubóstwem energetycznym. Takich beneficjentów wesprą operatorzy, pomagając w przejściu przez cały proces pozyskiwania i rozliczania dotacji.

Pilotaż w Małopolsce – tło i założenia

W 2023 r. w Małopolsce uruchomiono pilotażowy, hybrydowy system wsparcia beneficjentów programu Czyste Powietrze, który obejmował zarówno operatorów gminnych, jak i pięciu operatorów prywatnych (NDE, Stowarzyszenie EkoMonterzy, EnergiaPlus, Stargel i Fundacja Pozytywni CO2).

REKLAMA

Głównym zadaniem prywatnych operatorów było:

  • pozyskiwanie beneficjentów z najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania,
  • kompleksowe wspieranie ich w procesie składania wniosków,
  • pomoc przy realizacji i rozliczaniu inwestycji.

Pomimo przedłużenia pilotażu dwukrotnie prywatni operatorzy nie osiągnęli zakładanych wyników. W związku z tym zdecydowano o zakończeniu tej formy testowej współpracy.

Przejście na system publiczny

Od 31 marca 2025 r. prywatni operatorzy nie mogą już zawierać nowych umów z beneficjentami. Program przeszedł w nową fazę, w której działania wspierające realizują wyłącznie jednostki publiczne – gminy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przewidział jednak możliwość kontynuacji wsparcia dla osób, które już złożyły wnioski i rozpoczęły realizację inwestycji z pomocą operatorów prywatnych. Prywatni operatorzy będą więc kończyć rozpoczęte działania, ale nie mogą podejmować nowych zadań w ramach programu.

NFOŚiGW uczula beneficjentów

O tym, kto może może być operatorem w programie Czyste Powietrze i jak nie dać się wprowadzić w błąd osobom podszywającym się pod instytucje publiczne biorące udział w programie, szerzej pisaliśmy w artykule: Nieuczciwe firmy już krążą. Kto może być operatorem Czystego Powietrza?

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Maj zimny jak nigdy. Unia Europejska zakazuje samochodów spalinowych oraz palenia węglem i już teraz odczuwamy tego skutki. Planeta zamarza. Precz z tymi co chcą byśmy zamarzli.

@Ratunku – dobre, uśmiałem się.

@Ratunku Precz z takimi przymułami jak ty. Stopień ułomności umysłowej jest porażający. Ciemnogród.

Samm zniszczyłeś planetę. Idź całuj w zad swojego idola putinka onuco. Jesteś głupszy niż ostatnie pokolenie, a to duży wyczyn.

 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA