Bosch zaprezentował nowe ogniwo paliwowe

Bosch zaprezentował nowe ogniwo paliwowe
fot. Bosch

Niemiecki Bosch przedstawił prototyp stacjonarnego ogniwa paliwowego ze stałym tlenkiem (solid oxide fuel cell, SOFC). Zdaniem producenta urządzenia tego typu będą pełnić bardzo ważną funkcję w stabilizowaniu dostaw energii elektrycznej produkowanej przez farmy wiatrowe i słoneczne, uzależnione od warunków pogodowych. 

Z informacji opublikowanych przez Bosch wynika, że pilotażowe instalacje SOFC pracują już w kilku rejonach Niemiec, m.in. w Bambergu, Homburgu, Renningen, Salzgitter, Schwieberdingen, Stuttgarcie-Feuerbach i Wernau. Rozpoczęcie komercyjnej produkcji urządzeń zostało zaplanowane na 2024 rok.

Ogniwo paliowe ze stałym tlenkiem ma sprawność elektryczną przekraczającą 60 proc., a ogólna sprawność wynosi ponad 85 proc. Urządzenie ma za zadanie w pierwszej kolejności produkować prąd elektryczny z docelową mocą wyjściową 10 kW, lecz – jak podkreśla producent – nadaje się również do generowania energii cieplnej o mocy do 3 kW w celach grzewczych lub chłodniczych, skracając tym samym stopę zwrotu nakładów w inwestycję.

REKLAMA

SOFC jest przystosowany do pracy na różnym rodzaju paliwa, począwszy od wodoru, przez biometan, skończywszy na gazie ziemnym. Można również stosować specjalnie dobrane mieszkanki różnych gazów.

Propozycja dla sektora przemysłowego

REKLAMA

Oprócz prowadzenia projektów pilotażowych niemiecki producent przygotowuje się do komercjalizacji urządzenia i zwiększenia zdolności produkcyjnych w 2024 roku do 200 MW. Wówczas oprócz użytkowników indywidualnych oferta skierowana zostanie również do sektora przemysłowego. Jak szacuje Bosch, okres zwrotu nakładów inwestycyjnych na urządzenia po okresie komercjalizacji wyniesie od 5 do 6 lat.

Co ważne, modułowe jednostki SOFC można łączyć w kaskadę, która stworzy zdecentralizowany system zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną stanowiący w przyszłości integralną część Internetu Rzeczy.

Jak czytamy w komunikacie Boscha, producent uważa ogniwa paliwowe ze stałym tlenkiem za technologię, która dla nowoczesnego systemu energetycznego będzie bardzo dużym wsparciem dzięki swojej wysokiej wydajności i elastyczności. Szczególnie podkreślany jest fakt, że SOFC będą w stanie stabilizować i podtrzymywać dostawy zielonej energii w momencie fluktuacji w działaniu systemów w większym stopniu zależnych od warunków pogodowych, takich jak farmy wiatrowe i słoneczne.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.