RWE i Equinor rozwiną sektor wodorowy w Europie

RWE i Equinor rozwiną sektor wodorowy w Europie
fot. RWE

Koncerny RWE i Equinor będą wspólnie pracować nad rozwojem bezpiecznych dostaw tzw. niebieskiego i zielonego wodoru z Norwegii do Niemiec. W tym celu powstanie specjalny rurociąg wodorowy, wzdłuż którego realizowane będą kolejne morskie inwestycje wodorowe.

Jedną z pierwszych inwestycji koncernów z Niemiec i Norwegii w ramach zawiązanego partnerstwa mają być elektrownie CCTG w Niemczech dostosowane do wykorzystania wodoru, o łącznej mocy 3 GW. Umowa między RWE i Equinorem docelowo ma prowadzić do realizacji na dużą skalę projektów, które przyczynią się do zaopatrzenia Europy w energię oraz ożywienia gospodarki wodorowej w Niemczech i Unii Europejskiej.

Jak informuje RWE, inwestycje są uzależnione od budowy gazociągu wodorowego między Norwegią a Niemcami oraz niemieckiej infrastruktury logistycznej (downstream). W oczekiwaniu na jej powstanie koncerny planują szereg inwestycji tworzących europejski system zaopatrzenia w wodór i umożliwiający szersze jego wykorzystania w energetyce od 2030 roku.

REKLAMA

Dzięki tej współpracy wzmocnimy długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne wiodącego europejskiego kraju uprzemysłowionego, a jednocześnie zaoferujemy realną drogę do niezbędnej transformacji energetycznej dla branż sprawiających trudność w tym obszarze – mówi Anders Opedal, dyrektor generalny i prezes Equinoru.

Współpraca ma potencjał, aby rozwinąć Norwegię w kluczowego dostawcę wodoru do Niemiec i Europy. To wyjątkowa okazja do zbudowania przemysłu wodorowego w Norwegii, w którym wodór może być również wykorzystywany jako surowiec dla krajowego przemysłu – dodaje dyrektor norweskiego koncernu.

Aby osiągnąć postęp w konwersji paliw kopalnych na wodór, istnieje pilna potrzeba szybkiego ożywienia gospodarki wodorowej. Niebieski wodór w dużych ilościach może być początkiem, z późniejszym przekształceniem w dostawy zielonego wodoru. To jest dokładnie to, do czego dążymy dzięki naszemu partnerstwu – dostarczanie przemysłowi znacznych ilości wodoru wyjaśnia Markus Krebber, CEO RWE.

Na początek wodór niskoemisyjny

Equinor zamierza rozpocząć inwestycje w wytwarzanie czystego wodoru od instalacji o zdolnościach produkcji niskoemisyjnego (niebieskiego) wodoru na poziomie 2 GW. Miałaby ona powstać w Norwegii do 2030 roku i do 2038 roku zwiększyć moc produkcyjną do 10 GW. Niebieski wodór wytwarzany jest w procesie redukcji pary wodnej gazu ziemnego, w którym gaz jest rozdzielany na wodór i CO2. Powstający dwutlenek węgla ma być składowany przy użyciu technologii wychwytywania i bezpiecznego składowania dwutlenku węgla (CCS), tym wypadku na morzu w Norwegii.

REKLAMA

Powstałe obiekty mają zasilić rurociąg prowadzący do Niemiec, którego projekt jest w fazie oceny. Jeżeli uda się go zbudować, Equinor będzie nim transportował niebieski wodór do RWE.

Koncerny będą też współpracować przy projektach ukierunkowanych na produkcję zielonego wodoru, powstającego w procesie elektrolizy przy wykorzystaniu energii elektrycznej z OZE. W efekcie tego procesu powstaje wodór i tlen. Do zasilania elektrolizerów wykorzystana ma być energia wiatrowa z morskich instalacji.

RWE i Equinor planują wspólnie zbadać możliwości produkcji odnawialnego wodoru na morzu w Norwegii, Niemczech i krajach sąsiadujących z wykorzystaniem proponowanego rurociągu wodorowego. Obie firmy są już zaangażowane w projekt AquaSector na Morzu Północnym, mający na celu stworzenie morskiej farmy wiatrowej o mocy 300 MW podłączonej do morskich elektrolizerów produkujących zielony wodór.

Elektrownie CCGT

RWE i Equinor planują też wspólne inwestycje w elektrownie CCGT (Combined Cycle Gas Turbine, układ gazowo-parowy z turbiną gazową) przystosowane do wodoru. Mają one powstać w Niemczech do 2030 roku i osiągnąć łączną moc 3 GW.

W ramach partnerstwa koncerny mają zabezpieczyć dostawy paliwa dla planowanej floty wspólnych elektrowni CCGT. Początkowo Equinor będzie dostarczał gaz ziemny niezbędny do działania obiektów, później zostanie on zastąpiony wodorem niskoemisyjnym, a w miarę jak morskie instalacje produkujące wodór będą podłączane do systemu, wodór niskoemisyjny będzie zastępowany zielonym wodorem.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.