Dofinansowanie na projekty wodorowe z NCBR

Dofinansowanie na projekty wodorowe z NCBR
Jinko Solar

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło dwa konkursy w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – IPCEI oraz IPCEI wodorowy. Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na realizację projektów badawczo-rozwojowych.

Realizacja projektów IPCEI (Important Projects of Common European Interest) ma pozwolić polskim przedsiębiorcom gromadzić specjalistyczną wiedzę oraz wpisać się w łańcuchy wartości w zakresie przełomowych technologii. Sprzyjają one internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw przez możliwości nawiązania bliskiej współpracy z przedsiębiorcami z innych krajów UE działających w obszarze zaawansowanych technologii. Docelowo projekty mają pobudzić również eksport produktów wysokich technologii.

– Dzięki akcentowaniu przez Komisję Europejską konieczności zaistnienia efektu rozlania się wiedzy (tzw. spillover effects) projekty IPCEI pomagają udrażniać kanały współpracy pomiędzy dużymi przedsiębiorcami i MŚP oraz środowiskiem naukowym, co jest niezwykle ważne w dalszym zbliżaniu się sektorów biznesu z naukowym – komentuje dr Jacek Orzeł, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

REKLAMA

Dla kogo dofinansowanie  

Nabór wniosków o dofinansowanie w konkursie IPCEI rozpocznie się 15 marca i potrwa do 14 kwietnia br. Łączny budżet konkursu wynosi 593 mln złotych i jest przeznaczony na realizację projektów wpisujących się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację oraz w zakres tematyczny „IPCEI EuBatIn – European Battery Innovation”.

Każdy z projektów musi obejmować dwa etapy: działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną oraz pierwsze zastosowanie w przemyśle. Projekty mogą obejmować rozbudowę instalacji pilotażowych lub opracowanie całkowicie nowej aparatury i urządzeń w ramach etapu następującego po etapie linii pilotażowej (w tym fazę testów), ale nie mogą obejmować produkcji masowej ani działalności komercyjnej.

Zgodnie z założeniami mechanizmu IPCEI projekty powinny charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, pozytywnym wpływem na środowisko oraz przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności europejskiego przemysłu. O dofinansowanie mogą starać się podmioty, dla których Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dopuszczającą udzielenie pomocy.

REKLAMA

Technologie i systemy wodorowe

Podobnie jak w przypadku konkursu IPCEI nabór wniosków o dofinansowanie w konkursie IPCEI wodorowy rozpocznie się 15 marca i potrwa do 14 kwietnia br. Budżet konkursu wynosi 741 mln zł i zostanie przeznaczony na realizację projektów wpisujących się w obszar technologii i systemów wodorowych.

Dofinansowanie mogą uzyskać projekty dotyczące produkcji wodoru, ogniw paliwowych, magazynowania, transportu i dystrybucji wodoru oraz zastosowania dla użytkowników końcowych, w szczególności w sektorze mobilności.

Każdy z projektów musi obejmować dwa etapy: działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną oraz pierwsze zastosowanie w przemyśle. O dofinansowanie mogą starać się podmioty, dla których Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję dopuszczającą udzielenie pomocy.

Ocena złożonych wniosków o dofinansowanie potrwa do 60 dni. Realizacja wybranych w konkursie projektów musi zakończyć się w 2029 roku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.