REKLAMA
 
REKLAMA

Nowatorskie osiedle ogrzewane wodorem coraz bliżej

Nowatorskie osiedle ogrzewane wodorem coraz bliżej
fot. SES Hydrogen Energy

SES Hydrogen Energy zrealizuje projekt pierwszej w Polsce kotłowni wodorowej dla budynków mieszkalnych wraz z niezbędną infrastrukturą. Spółka podpisała umowę z deweloperem i właścicielem budynków.

Informacje o pomyśle ogrzania osiedla wodorem pojawiły się już w zeszłym roku. Wtedy SES Hydrogen Energy i śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS) porozumiały się w sprawie współpracy przy tym projekcie. Ostatnio obie spółki wraz z Gminą Śrem i Con-Project podpisały umowę na projekt osiedla i kotłowni wodorowej.

Kiedy w ubiegłym roku przystępowaliśmy do współpracy ze Śremskim TBS oraz Gminą Śrem, idea wdrożenia wodoru w dekarbonizacji sektora budynków była wyjątkowo perspektywiczna, ale mało który podmiot w ogóle rozważał taką możliwość. Zaledwie rok później stajemy w obliczu zmienionej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej, która zakłada, że od 2028 r., a więc w perspektywie zaledwie kilku lat, wszystkie nowo powstające budynki muszą być bezemisyjne – podkreśla Mateusz Sołtysiak, prezes zarządu SES Hydrogen Energy.

REKLAMA

Nowatorski pomysł

Pionierska inwestycja powstanie przy ul. Farnej w Śremie. Spółka SES Hydrogen Energy, której głównym udziałowcem jest notowana na GPW firma Sescom SA, podkreśla, że będzie to pierwszy w Polsce projekt kotłowni wodorowej dla budynków mieszkalnych wraz z towarzyszącą infrastrukturą.

Projekt osiedla wodorowego w Śremie jest nowatorski nie tylko w skali kraju, ale i całej Europy, zapewniając spełnienie celów regulacyjnych przy jednoczesnym uniezależnieniu odbiorców ciepła od tego, co dzieje się na rynku energii i paliw. Tym bardziej cieszy nas ta współpraca i fakt, że docelowo to nasz kocioł wodorowy ogrzeje nowe budynki w Śremie. Mamy nadzieję, że będzie to pozytywny akcelerator, który zachęci kolejne miasta, inwestorów i deweloperów do wdrożenia czystych technologii wodorowych – zaznacza Mateusz Sołtysiak.

Wodór i pompy ciepła

Planowana kotłownia wodorowa będzie częścią zdywersyfikowanego systemu grzewczego dostarczającego ciepło do 195 mieszkań powstających na śremskim osiedlu TBS. Służyć ma zapewnieniu centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej dla budynków.

Cały system przewiduje instalację kotłowni wodorowej bazującej na spalaniu wodoru i tlenu oraz instalację grzewczą obejmującą gruntowe pompy ciepła solanka-woda. Punktem centralnym kotłowni będzie kocioł wodorowo-tlenowy wraz z instalacjami przygotowania gazów. Ponadto infrastruktura obejmie: moduł generacji wodoru i tlenu z wykorzystaniem elektrolizerów, układ przygotowania wody do elektrolizy, moduł magazynowania wodoru i tlenu oraz układy zasilania i sterowania procesami technologicznymi i wymiany ciepła.

REKLAMA

– Konstrukcja wykonania budynków, jak i zasadniczy sposób ogrzewania, chłodzenia i wentylacji opierają się na znanych technologiach i są zbliżone do już projektowanych przez nas innych budynków mieszkalnych. Prefabrykaty, system ogrzewania sufitowego czy pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem są rozwiązaniami znanymi i sprawdzonymi w wielu wariantach. To, co wymagało od naszych projektantów zastosowania nietypowych rozwiązań projektowych, to przede wszystkim wykorzystanie technologii wodorowej jako instalacji współpracującej z systemem c.o. i c.w.u. opartym na gruntowych pompach ciepła – wyjaśnia Ryszard Grzęda, prezes zarządu Con-Project.

Deweloper podkreśla, że jest to najbardziej innowacyjny projekt realizowany w firmie.

Częściowy recykling wody w procesie

Jak wyjaśnia SES Hydrogen, kocioł wodorowy planowany do wykorzystania w ramach inwestycji będzie pierwszym w pełni ekologicznym urządzeniem grzewczym do projektów o skali średniej i dużej. Dzięki zastosowaniu substratów w postaci wodoru i tlenu oraz obiegu zamkniętego ma zapewnić eliminację emisji COx, NOx, SOx oraz pyłów.

Ponadto specjalnie zaprojektowany układ ma umożliwić częściowy recykling i ponowne wykorzystanie wody, która trafi z powrotem do elektrolizera.

– Jako gmina wprowadziliśmy wiele inicjatyw, których celem jest poprawa jakości środowiska: dofinansowujemy mieszkańcom wymianę ogrzewania węglowego, pilotażowo uruchomiliśmy inteligentny system gospodarowania odpadami na osiedlu bloków, Śremskie Wodociągi wytwarzają z odpadu polepszacz do gleb, flota komunalnej spółki PGK w 50 proc. zasilana jest LNG/CNG. Osiedle zasilane wodorem to wielki krok w rozwoju systemów ogrzewnictwa budownictwa wielorodzinnego. Jest to projekt o znaczeniu cywilizacyjnym, a perspektywa rozwoju technologii wodorowej przekonuje do przystąpienia do tego nowatorskiego i pionierskiego przedsięwzięcia – podkreśla Adam Lewandowski, burmistrz Śremu.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Nowatorzy zgarną kasę ze wsparcia publicznego a na lokatorów będą przerzucone koszty?
Firmy transportowe wycofują się z wodoru bo nie chcą płacić kosztów wodoru jako paliwa kilka razy drożnego od napędu akumulatorowego
Odbiorcy którzy korzystają ze wsparcia na używanie wodoru mówią że wsparcie nie pomoże zmniejszeniu awaryjności sytemu co jest sporą bogaczką

Musiałbym być kompletnym idiotą, aby kupić mieszkanie na tym projektowanym osiedlu. Koszty ogrzewania będą kosmiczne – i przerzucone na lokatorów… ale za to będą oni mieszkać w mieszkaniach zero emisyjnych 😉

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA