Mieszkania w Wielkopolsce ogrzewane wodorem

Mieszkania w Wielkopolsce ogrzewane wodorem
fot. Orsted

Na terenie gminy Śrem mają powstać budynki mieszkalne ogrzewane wodorem. Zeroemisyjny kocioł wodorowy na cele inwestycji dostarczy spółka SES Hydrogen, należąca do Grupy Sescom.

W Urzędzie Miejskim w Śremie zaprezentowane zostały pierwsze założenia projektu nowych budynków mieszkaniowych na terenie gminy, które mają być ogrzewane wodorem. Stawiane będą przez śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS).

Samorząd nawiązał współpracę ze spółką SES Hydrogen, która ma zbudować instalację i zamontować kocioł wodorowy w projektowanych budynkach. Jak informuje należąca do Grupy Sescom firma, dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu wyeliminowane zostaną zanieczyszczenia: związki COx, NOx i SOx oraz spaliny.

REKLAMA

Niezmiernie cieszy nas współpraca ze śremskim TBS oraz gminą Śrem. Wierzymy, że wykorzystanie wodoru w ogrzewnictwie mieszkaniowym jest przyszłością i umożliwi skuteczną realizację strategii rozwojowych i środowiskowych w odniesieniu lokalnym. Inwestycja korzystnie wpłynie na jakość powietrza, a przez to zdrowie i codzienny komfort życia mieszkańców – podkreśla Mateusz Sołtysiak, partner zarządzający w SES Hydrogen.

Docelowo w kotle wodorowym wykorzystywany będzie wodór produkowany w procesie elektrolizy zasilanym energią z instalacji fotowoltaicznych, co zagwarantuje zeroemisyjność w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji ciepła.

REKLAMA

Działalność wodorowa Sescom

Sescom jest spółką technologiczną działającą głównie w obszarze usług technicznego Facility Management. Zapewnia utrzymanie techniczne, optymalizację procesów operacyjnych i pomocniczych oraz efektywność energetyczną z wykorzystaniem zeroemisyjnych źródeł energii. Od 2013 roku jest notowana jest na GPW w Warszawie. W 2021 roku zrealizowała zlecenia dla ponad 350 klientów z 24 krajów Europy.

W 2020 roku Sescom zaprezentował swój autorski projekt elektrolizera o nazwie HGaaS. W ramach spółki SES Hydrogen skutecznie zgłosił patenty związane z elektrolizerem i kotłami wodorowymi. Jak informuje spółka, opracowany kocioł wodorowy to pierwsze na polskim rynku urządzenie grzewcze zapewniające zeroemisyjność procesu wytwarzania ciepła.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.