REKLAMA
 
REKLAMA

Zielony wodór dla firm z regionu portowego w Niemczech

Zielony wodór dla firm z regionu portowego w Niemczech
fot. Lhyfe

W niemieckim mieście portowym powstanie zakład produkcji odnawialnego wodoru. To pierwszy taki projekt na północy Niemiec, który zaoferuje dostawy wodoru na otwartym rynku. 

Francuski producent zielonego wodoru Lhyfe buduje zakład elektrolizy w Brake w Dolnej Saksonii. Fabryka powstaje na terenie portu Niedersachsen Ports (NPorts), największego publicznego operatora portów morskich w Niemczech.

Francuzi poinformowali o rozpoczęciu plac budowlanych. Kamień węgielny symbolicznie wmurowano 1 lutego br.

REKLAMA

Zasilanie energią z wiatru i słońca

Energia elektryczna do zasilania elektrolizy w zakładzie w Brake ma pochodzić z niemieckich elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, a pozyskiwana będzie za pośrednictwem korporacyjnych umów PPA. Jak podaje Lhyfe, zakład będzie produkował do 1150 ton zielonego wodoru rocznie (ponad 3 tony dziennie). Zainstalowana moc elektrolizy wyniesie 10 MW.

Jako potencjalni odbiorcy zielonego wodoru wytwarzanego w Dolnej Saksonii wskazywane są regionalne przedsiębiorstwa przemysłowe i działające w sektorze mobilności. Producent podkreśla, że fabryka będzie pierwszym takim zakładem w północnych Niemczech, który udostępni zielony wodór na szerszym rynku.

Cieszymy się, że możemy zrealizować ten projekt o mocy 10 MW. Pokazuje on ekonomiczną opłacalność rozwiązań wodorowych w sektorze transportowym i przemysłowym oraz wspiera kraj związkowy Dolna Saksonia w realizacji ambitnych celów budowy ogólnokrajowej infrastruktury wodorowej. Port Brake oferuje idealne warunki do budowy ekologicznych elektrowni wodorowych – mówi Luc Graré, szef na Europę Środkowo-Wschodnią w Lhyfe.

Przedstawiciel firmy dodaje, że realizacja projektu przyniesie nowe miejsca pracy, a firmy w regionie skorzystają z przystępnego cenowo czystego wodoru. Ten aspekt inwestycji podkreśla też burmistrz Brake Michael Kurz. – Lokalna dostępność wodoru stwarza nowe możliwości dla firm i promuje rozwój technologii przyjaznych dla środowiska. Port Brake stanie się centrum ekologicznych innowacji i zrównoważonego rozwoju – mówi burmistrz.

REKLAMA

Dekarbonizacja transportu morskiego

Projekt Lhyfe w północnych Niemczech ma odegrać ważną rolę w dekarbonizacji kompleksu portów przemysłowych i transportu morskiego.

Minister gospodarki Dolnej Saksonii Olaf Lies stwierdził, że wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję to wielki sukces dla transformacji energetycznej tego regionu. – Oznacza nie tylko znaczący postęp w kierunku zrównoważonych dostaw energii, ale także wyraźne zaangażowanie w tworzenie regionalnej wartości i dekarbonizację. Lokalizacja portu Brake oferuje idealne warunki do produkcji odnawialnego wodoru. Dzięki temu projektowi nie tylko wzmacniamy rozwój regionalny, ale także tworzymy sieć kontaktów między przemysłem a lokalnymi interesariuszami, którzy wspólnie pracują nad innowacyjnymi i zrównoważonymi rozwiązaniami – podkreślił Lies.

Jak wylicza Holger Banik, dyrektor zarządzający Niedersachsen Ports, port Brake oferuje kompletny pakiet rozwiązań wspierających projekt, w tym odpowiednią przestrzeń i trimodalne połączenia kolejowe, drogowe i wodne.

Kolejny duży elektrolizer w Niemczech

Projekt w Brake to kolejna tego typu inwestycja u zachodnich sąsiadów Polski. Jesienią ubiegłego roku francuski producent zielonego wodoru ogłosił rozpoczęcie budowy elektrolizera w Badenii-Wirtembergii. Zakład produkcyjny w Schwäbisch Gmünd ma osiągnąć moc elektrolizy na poziomie 10 MW. Oddanie instalacji do użytku zaplanowano już na drugą połowę 2024 r.

Pierwszy w historii elektrolizer Lhyfe uruchomiony został w drugiej połowie 2021 r. W ubiegłym roku firma zainaugurowała działalność dwóch elektrolizerów we Francji, kilka innych jest obecnie w budowie w całej Europie (Francja, Niemcy i Szwecja). Niedawno zakończyły się też testy pierwszej na świecie pływającej platformy do elektrolizy bezpośrednio na morzu. Więcej na ten temat w artykule: Przetarta droga do wielkoskalowej produkcji zielonego wodoru na morzu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Barany z łopatami lub nożyczkami zawsze wywołują uśmiech na mej twarzy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA