REKLAMA
 
REKLAMA

Francuzi ruszają z budową dużego elektrolizera w Niemczech

Francuzi ruszają z budową dużego elektrolizera w Niemczech
fot. Lhyfe

To będzie największy komercyjny zakład produkcji ekologicznego wodoru w Badenii-Wirtembergii i jednocześnie pierwszy duży elektrolizer Lhyfe zbudowany poza Francją. Wytwarzany w nim wodór ma trafiać do odbiorców z sektora przemysłowego i transportowego.

Francuska firma Lhyfe zbuduje duży zakład produkcji zielonego wodoru w Schwäbisch Gmünd w Badenii-Wirtembergii. Według założeń eektrolizer o mocy 10 MW będzie wytwarzał do 4 ton wodoru dziennie (około 1000 ton rocznie).

Lhyfe podaje, że będzie to pierwszy duży zakład produkcyjny firmy poza Francją. Jego budowę oficjalnie zainaugurowano w zeszłym tygodniu, a oddanie do użytku zaplanowano na drugą połowę 2024 r.

REKLAMA

Zasilany energią z wody, słońca i wiatru

O planach wytwarzania ekologicznego wodoru w Schwäbisch Gmünd Lhyfe informowało już w zeszłym roku. Jak wówczas podawano, zakład powstanie na terenie przemysłowym o powierzchni 10 tys. m2.

Według Lhyfe projekt w Schwäbisch Gmünd to kamień milowy w rozwoju rynku zielonego wodoru w Niemczech. Zakład będzie zasilany z OZE, a odnawialną energię elektryczną zapewnią umowy zakupu energii wodnej, wiatrowej i słonecznej.

Produkowany wodór będzie częściowo wykorzystywany w parku technologicznym H2-Aspen oraz na stacji tankowania wodoru. Umowę na budowę stacji w Schwäbisch Gmünd Lhyfe podpisało w styczniu ubiegłego roku ze spółką joint venture JET H2.

 

REKLAMA

Wizualizacja zakładu Lhyfe w Schwäbisch Gmünd
Wizualizacja zakładu Lhyfe w Schwäbisch Gmünd. Źródło: Lhyfe

Projekt budowy elektrolizera jest finansowany między innymi przez kraj związkowy Badenia-Wirtembergia. Korzysta także ze środków unijnych jako część większego projektu HyFIVE (Hydrogen For Innovative Vehicles), który uzyskał dotację z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Projekt demonstruje ekonomiczną opłacalność rozwiązań wodorowych w sektorze transportu i przemysłu, a także wspiera kraj związkowy Badenia-Wirtembergia w jego wysiłkach, aby stać się modelowym regionem dla rozwoju infrastruktury tankowania wodoru – powiedział Luc Graré, dyrektor na Europę Środkową i Wschodnią w Lhyfe. – Wraz z budową zakładu produkcyjnego wnosimy istotny wkład w realizację celów rządu federalnego.

Ekspansja wodorowa

Lhyfe zainstalował do tej pory łącznie 10,3 GW mocy produkcyjnej w elektrolizerach w całej Europie. Projekty te mają się przyczynić do dekarbonizacji sektora mobilności i przemysłu. Działająca w 11 krajach europejskich firma zamierza do 2030 r. zbudować elektrolizery o mocy 3 GW.

W 2021 r. spółka zainaugurowała pierwszą na świecie wielkoskalową instalację do produkcji zielonego wodoru połączoną z farmą wiatrową we Francji. W kolejnym roku w porcie Saint-Nazaire uruchomiła pierwszą na świecie morską platformę do produkcji zielonego wodoru.

Także w ubiegłym roku firma ogłosiła nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwem EDP Renewables. Zakłada ona między innymi, że energia wytwarzana z należących do EDPR źródeł odnawialnych zasili elektrolizery Lhyfe.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA