Prawie miliard euro na zielony wodór w pięciu krajach

Komisja Europejska ogłosiła dofinansowanie dla 15 projektów w obszarze produkcji wodoru odnawialnego. Projekt z najwyższym dofinansowaniem otrzyma wsparcie w wysokości 1,88 euro za każdy kilogram wodoru.
Wybrane przez Komisję Europejską (KE) projekty mają się przyczynić do produkcji prawie 2,2 mln ton wodoru odnawialnego w ciągu 10 lat. Jak wylicza KE, pozwoli to uniknąć emisji ponad 15 mln ton CO2. Projekty wodorowe mają być realizowane w sektorach transportu, przemysłu chemicznego oraz produkcji metanolu i amoniaku.
Łącznie na 15 wybranych inwestycji Komisja Europejska przeznaczy 992 mln euro dofinansowania z Funduszu Innowacyjnego. Jest on zasilany środkami pochodzącymi z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS). Udzielone beneficjentom dotacje mają pomóc zniwelować różnicę między kosztami wdrożenia stosunkowo nowej technologii, jaką jest produkcja zielonego wodoru, a ceną rynkową – i przyspieszyć stosowanie czystszych paliw.
Do 1,88 euro za kilogram wodoru
Zwycięscy oferenci zostali wyłonieni po drugiej aukcji przeprowadzonej w ramach inicjatywy o nazwie Europejski Banku Wodoru (EHB). Wybrano 15 projektów, które mają być realizowane w pięciu krajach EOG: Hiszpanii, Finlandii, Holandii, Niemczech i Norwegii.
Wśród wybranych projektów 12 inwestycji ma korzystać ze stałej premii w wysokości od 0,2 do 0,6 euro/kg. Komisja podkreśla, że zgłoszona produkcja wodoru odnawialnego przyczyni się do zmniejszenia wykorzystania gazu ziemnego, węgla i ropy naftowej w trudnych do dekarbonizacji sektorach przemysłu i transportu.
Po raz pierwszy w aukcji wybrano też do wsparcia projekty produkcji wodoru dla odbiorców z sektora morskiego – to trzy oferty, które otrzymają dotacje w wysokości 96,7 mln euro (0,45-1,88 euro/kg wodoru).
Wybrane projekty
W ramach drugiej aukcji Europejskiego Banku Wodoru do wsparcia wybrano następujące projekty:
- Villamartin H2 – inwestor: Galena Renovables 6; miejsce realizacji projektu: Hiszpania – instalacja o mocy 252 MW;
- Perto Serrano H2 – Galena Renovables 7; Hiszpania – 98 MW;
- Kristinestad PtX – Koppo Energia Oy; Finlandia – 200 MW;
- SolWinHy Cadiz – Viridi RE; Hiszpania – 80 MW;
- H2LZ – Ignis Hydrogeno Alfa; Hiszpania – 20 MW;
- AGS – Armonia Green Sevilla; Hiszpania – 198 MW;
- AGG280 – Armonia Green Sevilla s.l.; Hiszpania – 198 MW;
- H2CRI – Green Devco Energy 6; Hiszpania – 30 MW;
- Kaskade – Meridiam SAS; Niemcy – 367,5 M;
- H2 – Hub Lubmin; Niemcy – 210 MW;
- TordesillasH2 – Elawan Energy; Hiszpania – 15 MW;
- Zeevonk electrolyser – Zeevonk Electrolyser; Holandia – 560 MW.
Projekty morskie:
- RjukanH2 – Norwegian Hydrogen; Norwegia – 18,75 MW;
- Gen2-LH2 – Gen2 Energy; Norwegia – 82,71 MW;
- HammerfestH2 – Green H; Norwegia – 7,5 MW.
Informacje o wysokości wsparcia dla inwestycji można znaleźć na tej stronie.
Uruchomiony mechanizm aukcji jako usługi
Komisja Europejska podaje, że równolegle Hiszpania, Litwa i Austria przeznaczą na wsparcie projektów wodorowych w swoich krajach do 836 mln euro w ramach mechanizmu „aukcja jako usługa”. Umożliwia on państwom członkowskim finansowanie projektów, dla których złożono oferty w aukcji KE, lecz nie zostały one wybrane do udzielenia dotacji ze względu na ograniczenia budżetowe. Poszczególne państwa mogą przyznać finansowanie krajowe na dodatkowe projekty realizowane na ich terytorium bez konieczności przeprowadzania odrębnej aukcji na poziomie krajowym, co zmniejsza obciążenie administracyjne i koszty.
Udział państw członkowskich w mechanizmie „aukcja jako usługa” jest dobrowolny, a wykonawcy projektów muszą wyrazić zainteresowanie tym systemem na etapie składania wniosku, aby kwalifikować się do udziału w programie.
Wyniki drugiej ogólnounijnej aukcji na wodór odnawialny pokazują zarówno duże zainteresowanie ze strony przemysłu, jak i rosnącą konkurencyjność czystego wodoru w Europie. Jesteśmy teraz w stanie wspierać więcej projektów po bardzo konkurencyjnych cenach. Z zadowoleniem przyjmuję również wysiłki Hiszpanii, Austrii i Litwy, których udział w systemie aukcji jako usługi świadczy o wspólnym zaangażowaniu w zwiększanie produkcji wodoru w całej Unii – skomentował Wopke Hoekstra, komisarz ds. klimatu.
Pięć lat na rozpoczęcie produkcji wodoru
Deweloperzy wybranych inwestycji zostaną teraz zaproszeni do przygotowania umów o dofinansowanie z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Mają one zostać podpisane do października 2025 r.
Zwycięskie projekty muszą osiągnąć zamknięcie finansowe w ciągu maksymalnie dwóch i pół roku roku od podpisania umowy, a produkcja wodoru odnawialnego ma się rozpocząć w ciągu pięciu lat. Po skutecznej realizacji tego celu producenci uzyskają stałą dopłatę do produkcji wodoru przez okres do 10 lat.
Druga aukcja w ramach Europejskiego Banku Wodoru potwierdza nasze zaangażowanie w budowanie solidnego rynku wodoru odnawialnego w Europie – takiego, który ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej w opłacalny i konkurencyjny sposób. Zwiększamy niezależność energetyczną UE, co ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i zatrudnienie. Silna odpowiedź na aukcję wyraźnie odzwierciedla witalność technologii i rosnące zaufanie do powstającego europejskiego przemysłu wodoru odnawialnego – powiedziała Teresa Ribera, wiceprezes wykonawcza w KE.
Komisja Europejska przypomina, że trzecia aukcja Europejskiego Banku Wodoru planowana jest na koniec 2025 r., a jej budżet wyniesie do 1 mld euro. Ponadto KE zapowiada uruchomienie platformy internetowej łączącej kupujących i sprzedających zielony wodór oraz umożliwiającej uczestnikom rynku wymianę informacji i znalezienie potencjalnych partnerów handlowych.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.