Siemens dostarczy do Polski kolejne elektrownie wiatrowe

Siemens Gamesa Renewable Energy staje się kluczowym dostawcą elektrowni wiatrowych dla projektów, które uzyskały gwarancje sprzedaży energii na podstawie aukcji przeprowadzonej w ubiegłym roku. Firma poinformowała właśnie o kontrakcie na dostawę kolejnych kilkunastu turbin na polski rynek.
Jeden z największych na świecie producentów elektrowni wiatrowych Siemens Gamesa Renewable Energy poinformował o zdobyciu kolejnego kontraktu na dostawę elektrowni wiatrowych na farmy wiatrowe, które powstaną w naszym kraju w wyniku aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie ubiegłego roku.
Chodzi o dostawę i zainstalowanie na dwóch farmach wiatrowych 13 turbin, model SG 2.1-114 o jednostkowej mocy 2,1 MW oraz średnicy wirnika 114 metrów.
Zakończenie instalacji planowane jest na początek przyszłego roku, a dodatkowo w ramach umowy SGRE zobowiąże się do serwisowania farm wiatrowych, odpowiednio przez 10 i 15 lat.
Firma nie ujawnia nazwy inwestora oraz lokalizacji projektów, dla których dostarczy turbiny.
W ostatnich miesiącach Siemens Gamesa Renewables Energy zyskał kontrakty na dostawę turbin o łącznej mocy ponad 100 MW dla czterech projektów realizowanych w polskim systemie aukcyjnym. To około 1/10 potencjału farm wiatrowych, dla których inwestorzy zabezpieczyli wsparcie w aukcji przeprowadzonej w listopadzie ub.r.
Wcześniej SGRE potwierdził m.in. kontrakt na dostawę 14 turbin wiatrowych, model SWT-3.0-113, każda o mocy 3 MW, które wejdą w skład posiadającej gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym farmy wiatrowej mającej powstać w pobliżu miejscowości Barwice w województwie zachodniopomorskim. Inwestorem jest spółka Wirtgen Invest Energy GmbH, która przejęła ten projekt po wygranej aukcji od innej niemieckiej firmy PNE.
Turbiny dla farmy wiatrowej w Barwicach zostaną wyprodukowane w Danii, a wieże dostarczy związana ze Stocznią Gdańsk spółka GSG Towers w ramach kontraktu o wartości 5 mln euro.
W tym roku polski odddział SGRE zawarł ponadto umowy dotyczące serwisu planowego, prewencyjnego oraz korekcyjnego zlokalizowanych koło Legnicy dwóch farm wiatrowych Łukaszów i Modlikowice, które należą do spółek Amon i Talia wchodzących w skład grupy Polenergia.
Umowy obejmują serwis uruchomionych w 2012 roku turbin Vestas V90 o mocy 2 MW każda. W przypadku pierwszego projektu chodzi o 17, a w przypadku drugiego o 12 turbin. Umowy zostały zawarte na okres aż 23 lat.
Szacowana wartość umowy zawartej przez spółkę Amon to 77 mln zł, a wartość umowy zawartej przez spółkę Talia wynosi 54,3 mln zł.
Siemens Gamesa eksploatuje dziś ponad 500 turbin wiatrowych w Polsce o łącznej mocy ponad 1 GW. Firma obecna jest na polskim rynku od 2003 r. i zatrudnia około 100 osób. Od tego czasu SGRE z powodzeniem zrealizował w naszym kraju około 50 projektów związanych z energetyką wiatrową.
Spółka podkreśla, że w ubiegłym roku obrotowym zakupiła komponenty i usługi o wartości ponad 150 milionów euro od partnerów oraz dostawców w Polsce.
Obecnie na całym świecie Siemens Gamesa produkuje, instaluje i serwisuje turbiny na morskich i lądowych farmach wiatrowych, a łączna moc dostarczonych przez tego producenta wiatraków sięga 90,6 GW (więcej, ponad 100 GW, dostarczył tylko duński Vestas).
Ponadto SGRE świadczy usługi serwisowe dla operatorów farm wiatrowych o łącznej mocy 56,8 GW.
Obecnie w swojej ofercie Siemens Gamesa ma lądowe elektrownie wiatrowe o jednostkowych mocach od 2,1 MW do 4,3 MW.
Ponadto SGRE oferuje morskie turbiny wiatrowe o mocach sięgających 8 MW, a w planach jest wprowadzenie na rynek przeznaczonej do pracy na morzu turbiny o mocy 10 MW i średnicy wirnika 193 m. Seryjna produkcja tej turbiny ma się rozpocząć w roku 2022.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.