EBOiR i BNPP przyznały kredyty na farmy wiatrowe i PV w Polsce

EBOiR i BNPP przyznały kredyty na farmy wiatrowe i PV w Polsce
Qair

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Bank BNP Paribas podpisały umowy na finansowanie portfela inwestycji w odnawialne  źródła energii, które zrealizują w naszym kraju wywodzące się z Francji firmy Qair oraz RGreen Invest.

Dzięki kredytom w łącznej wysokości 560 mln zł, z czego 280 mln zł przyznał EBOiR, francuskie firmy Qair (wcześniej Quadran International, Lucia Group) oraz RGreen Invest zrealizują w naszym kraju inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy 93 MW. EBOiR udzielił kredytu w konsorcjum z BNP Paribas Bank Polska w formule tzw. club deal.

Chodzi o farmy wiatrowe Udanin o mocy 50 MW, Parzeczew o mocy 9 MW, Września o mocy 9 MW, dla których francuski inwestor posiada zabezpieczone gwarancje sprzedaży energii w aukcji z listopada 2018 roku. Finansowanie od EBOiR obejmie także pośrednio inwestycje w fotowoltaice na 25 MW.

REKLAMA

Z informacji udostępnionych przez Qair wynika, że na jego portfel inwestycji w fotowoltaikę w naszym kraju składają się 23 farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 21 MW realizowane w województwach dolnośląskim i kujawsko-pomorskim, i posiadające gwarancje sprzedaży energii nabyte w aukcji przeprowadzonej w listopadzie 2018 roku.

Każdorazowo finansowanie od EBOiR i BNPP Bank Polska zasili spółki celowe, które realizują poszczególne projekty.

REKLAMA

Qair posiada już znaczący portfel działających w naszym kraju elektrowni wiatrowych. W 2019 roku spółka nabyła od EDF Energies Nouvelles dwa funkcjonujące parki wiatrowe.

Chodzi o projekt Linowo o mocy 58 MW zrealizowany w roku 2012, a także o farmę wiatrową Rzepin o mocy 48 MW, która została oddana do użytku trzy lata później. Obie farmy wiatrowe produkują energię rozliczaną w systemie zielonych certyfikatów.

Obecnie Qair posiada mające operacyjny status odnawialne źródła energii o łącznej mocy 220 MW zlokalizowane nawet w tak egzotycznych lokalizacjach jak Mauritius, Czad, Burkina Faso czy Seszele. Grupa realizuje ponadto projekty na 780 MW posiadające finansowanie i będące w trakcie budowy, a także rozwija projekty na 3 GW będące na mniej zaawansowanym etapie. Cel firmy to uruchomienie instalacji OZE o łącznej mocy 1 GW do roku 2022.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.