REKLAMA
 
REKLAMA

W Niemczech powstaną ogromne elektrolizery. Znamy cenę wodoru

W Niemczech powstaną ogromne elektrolizery. Znamy cenę wodoru
Pixabay - Gerd Altmann

W Lubmin, w północnych Niemczech powstanie wielkoskalowa instalacja do produkcji zielonego wodoru. Inwestycja przewiduje też uruchomienie magazynu energii o dużej pojemności.

W pierwszej fazie projektu HH2E powstanie zdolny do produkcji około 6000 ton (ponad 200 GWh) zielonego wodoru rocznie elektrolizer alkaliczny o mocy 100 MW. W tym etapie powstanie też magazyn energii. Umożliwi to ciągłą produkcję H2 nawet bez ciągłych dostaw energii z OZE. Kolejne fazy rozbudowy mają zwiększyć moc elektrolizerów do ponad 1 GW przy rocznej produkcji przekraczającej 60 tys. ton zielonego wodoru.

Koszt pierwszej fazy projektu o mocy 100 MW opiewa na kwotę 230 mln euro. Całkowity koszt instalacji o docelowej mocy 1 GW  wyniesie 1 mld euro.

REKLAMA

Pierwszą fazę projektu HH2E (100 MW do 2025 roku) wspiera Foresight Group, jeden z największych inwestorów na globalnym rynku zielonego wodoru. Nie ujawniono kwoty, jaką HH2E pozyskała od brytyjskiego funduszu infrastrukturalnego na prace rozwojowe nad tym projektem odnawialnej energii. To jeden z 15 projektów, nad którymi firma pracuje w Niemczech.

Budowa miałaby się rozpocząć jeszcze w tym roku, a działalność planowana jest na drugą połowę 2025 roku. Niemiecki projekt ma być drugim co do wielkości zakładem produkcji ekologicznego wodoru w Europie.

Cena zielonego wodoru

HH2E planuje uzyskać 8-12 euro/kg za całość założonej produkcji zielonego wodoru w pierwszej fazie (6000 ton H2). Firma planuje dysponować mocą elektrolizerów sięgającą 4 GW do 2030 roku, co uczyni ją jednym z największych producentów ekologicznego wodoru w Europie.

Obiekt będzie obsługiwał odbiorców zielonego wodoru, w tym dużych użytkowników z sektora energetycznego i przemysłowego (np. przemysłu chemicznego), a także operatorów komercyjnego transportu lotniczego i drogowego.

Nasze plany są teraz bliższe urzeczywistnieniu, niż początkowo sobie wyobrażaliśmy, dzięki współpracy z Foresight Group, która działa jak katalizator. W marcu potwierdzono zakup instalacji do elektrolizy o mocy 120 MW od norweskiego producenta Nel. Wykorzystamy je w kilku lokalizacjach – powiedział Alexander Voigt, współzałożyciel i członek zarządu HH2E.

REKLAMA

I dodał, że Lubmin z obfitością odnawialnych źródeł energii, planowanymi połączeniami rurociągowymi i już podpisanymi z odbiorcami umowami na dostawy zielonego wodoru jest doskonałą lokalizacją do produkcji zielonego wodoru. Czynniki te pozwalają z optymizmem założyć, że proces podejmowania ostatecznej decyzji inwestycyjnej zostanie przyspieszony.

Wcześniej Foresight Group oraz HH2E ogłosili budowę elektrolizerów w innej lokalizacji – w Thierbach w Saksonii – gdzie ma powstać instalacja o podobnej wielkości jak w Lubmin.

Chris Holmes, partner w Foresight Group, podkreśla wagę wodoru w procesie dekarbonizacji sektorów, w których dotychczas przebiegała ona w wolniejszym tempie.

Projekt Lubmin uzupełnia projekt Thierbach, w który zainwestowaliśmy na początku 2023 roku. Ostateczne decyzje inwestycyjne idą w dobrym kierunku. Foresight postrzega wodór jako kluczowy element dekarbonizacji ciężkiego transportu, przemysłu i innych sektorów gospodarki, w których trudno jest zredukować użycie konwencjonalnych źródeł energii. Z niecierpliwością czekamy na możliwość śledzenia postępów w projektach w nadchodzących miesiącach.

Nowo powstające przedsiębiorstwa przy wyborze lokalizacji kierują się dostępem do zielonej energii, wdrożenie ekologicznych technologii produkcji wodoru może zatem działać jako bodziec ekonomiczny i przyciągać różne inne branże i przedsiębiorstwa.

Projekt Lubmin jest rozwijany na terenie zlikwidowanej w 1990 roku elektrowni jądrowej i będzie mógł wykorzystać pozostającą w tej lokalizacji infrastrukturę sieciową.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze
Zamieszczając komentarz akceptujesz Regulamin oraz potwierdzasz zapoznanie się z Polityką prywatności. Administratorem danych osobowych jest E-MAGAZYNY sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul.Szturmowa 2, 02-678 Warszawa. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych oraz przysługujących Państwu prawach znajduje się w Polityce prywatności.

10 euro za kg daje około 300 euro za mwh tanio nie będzie

Nie wspominając o kosztach produkcji (amortyzacja plus zakup energii)

Kilogram wodoru potrzebne jest 9 kilo wody

Oprócz poniższych słusznych uwag dołożę jeszcze jedną – tego typu produkcja jest bardzo energochłonna.
Doprawdy trudno pojąć jak to się dzieje, że ludzka głupota jest tak powszechna i tak cudnie się rozwija.

W Niemczech???? Koniecznie trzeba to skrytykować,to jakieś czary pewnie. Lepiej kopać nasz stary poczciwy patriotyczny wungiel

Rafał, czyli lepiej nic nie robić, czy jak można rozumieć twój komentarz?
Produkcja energii elektrycznej z wiatru i słońca ma to do siebie, że nie można jej regulować „w górę”, więc jedyne co możesz zrobić to ją magazynować.
Głupotą jest więc raczej nie robić nic i narzekać.

„Umożliwi to ciągłą produkcję H2 nawet bez ciągłych dostaw energii z OZE” – ale się komuś porąbało, nawet swoich własnych materiałów promocyjnych nie potrafią do porządku napisać… Bez dostaw OZE produkcja wodoru z OZE jest niemożliwa, bo z próżnego i Salomon nie naleje. Ten magazyn ma umożliwić równomierny odbiór pomimo zmienności podaży. Można np. zużywać zmagazynowany wodór i produkować w sposób ciągły niewielkie ilości prądu pomimo braku OZE (oczywiście pomniejszone o horrendalne straty procesu prąd-wodór-prąd) . Ale wodoru bez dopływu energii produkować się nie da.

200 GWh energii chemicznej to średniorocznie zaledwie 22,8 MW. Można z tego zrobić np. 13,6 MW prądu w urządzeniu o sprawności 60 %. I sądzicie, że ten „wielki” elektrolizer zasili kilkanaście gałęzi przemysłu, i jeszcze coś zostanie? Dla uzyskania 22 MW w wodorze trzeba przyjąć 32 MW w prądzie (cały czas piszę średniorocznie). Oznacza to obłożenie projektu o mocy 100 MW wskaźnikiem wykorzystania mocy zainstalowanej 0,32 – w normalnej gospodarce taka firma do likwidacji, przez 2/3 roku stoi, a za stanie się nie płaci, bo właściciel zainwestował i chce zwrotu kapitału. W OZE gospodarce niegospodarność jest celem. Możliwe tylko w socjalizmie. Żeby to sprawdzić wiele nie trzeba umieć liczyć, dzielenie, mnożenie i umiejętność odróżniania GWh od MW.

mam cały dach panelach i nie chce oddawać prądu do sieci, jest mały system do produkcji wodoru a później wykorzystać do produkcji swojego prądu?????, proszę o rady

Polak z Warszawy 08-08-2024 13:57

A nasze durnowate „rządy” w d–y hanysom i ślumzakom włażą zamiast reaktory jądrowe HTGR budować Potrzebujemy w Polsce minimum 305 lokalizacji w każdej po 7 reaktorów ,każdy po 25MWe.
Ale za to elektryki od naszych „panów” sprowadzimy no i ..wiatraki.no to jazda polaczki do roboty jazda jazda arbeit arbeit!!!! polnishen banditen arbeit arbeit.!!!

 
 
Ceny energii RCE
Rynkowa cena energii elektrycznej (RCE) jest przyjmowana do rozliczeń energii wprowadzanej do sieci przez prosumentów objętych systemem net-billing, przy czym niektórzy prosumenci w net-billingu mogą być rozliczani po miesięcznej rynkowej cenie energii elektrycznej (RCEm) będącej średnią ważoną z cen RCE.
Aktualna cena energii  zł/MWh Cena netto (bez VAT)
Skala
Dzisiaj (28-06-2026)
* Ceny RCE podawane są w ujęciu netto, nie zawierają VAT i podatku akcyzowego.
** Depozyt prosumencki naliczany z wykorzystaniem cen RCE jest dodatkowo powiększany o współczynnik korekcyjny 1,23.
*** Przy ujemnej wartości RCE wysokość depozytu prosumenckiego nie ulega zmianie.
 
 
Wywiady
Patronaty medialne