Największa rozwijana w Polsce morska farma wiatrowa z decyzją środowiskową

Największa rozwijana w Polsce morska farma wiatrowa z decyzją środowiskową
fot. Nicholas Doherty/Unsplash

Deweloperzy morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1 poinformowali o osiągnięciu kroku milowego w realizacji inwestycji. Zamierzają zgłosić ją do aukcji offshore w 2025 r.

Morska farma wiatrowa (MFW) Bałtyk 1 ma planowaną moc 1560 MW. Jest to wspólny projekt Polenergii i norweskiego Equinoru. Farma powstać ma w odległości 81 km od linii brzegowej.

Projekt Bałtyk 1 ma już prawomocną decyzję środowiskową, wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku. Postępowanie w sprawie wydania tej decyzji było poprzedzone szczegółowymi badaniami, na podstawie których powstał raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Przeprowadzone analizy i modelowania objęły m.in. kwestie rozprzestrzeniania się hałasu podwodnego podczas instalacji fundamentów monopali na etapie budowy oraz ryzyko kolizji ptaków z morskimi turbinami wiatrowymi w trakcie eksploatacji.

REKLAMA

Polenergia i Equinor podkreślają, że uzyskanie ważnej decyzji środowiskowej to krok milowy w realizacji tej inwestycji, która obecnie jest największą farmą wiatrową rozwijaną w polskiej części Morza Bałtyckiego. Produkowana przez MFW Bałtyk 1 energia elektryczna trafi do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji elektroenergetycznej Krzemienica należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE). Infrastruktura przyłączeniowa będzie zlokalizowana na lądzie, na terenie gmin Ustka i Redzikowo w województwie pomorskim.

Deweloperzy liczą na aukcję offshore w 2025

Projekt MFW Bałtyk 1 jest szykowany do aukcji offshore w 2025 r.

Bałtyk 1 uzyskał już pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego. Decyzja środowiskowa otwiera naszemu projektowi drogę do dalszego etapu, którym jest wzięcie udziału w aukcji w 2025 r. – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinoru w Polsce.

Deweloperzy podkreślają ogromne znaczenie przeprowadzenia aukcji w tym roku, m.in. ze względu na maksymalne wykorzystanie potencjału morskiej energetyki wiatrowej dla Polski i włączenie rodzimych firm w realizację projektów.

Zorganizowanie aukcji w tym roku pozwoli zachować ciągłość realizacyjną  między pierwszą a drugą fazą rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, bez generowania niepotrzebnych przerw, co pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał energetyczny polskiego morza. Co równie ważne – umożliwi płynne włączanie polskich firm w proces budowy farm i zwiększanie local content. Bałtyk 1 jako największa morska farma wiatrowa rozwijana obecnie w Polsce odgrywa w realizacji tego celu ogromną rolę – twierdzi Adam Purwin, prezes zarządu Polenergii SA.

REKLAMA

Kolejne aukcje dla offshore w Polsce mają się odbyć, zgodnie z harmonogramem, w latach: 2025 (maksymalny wolumen mocy 4 GW), 2027 (4 GW), 2029 (2 GW), 2031 (2 GW). Przygotowania do pierwszej aukcji zapowiedziały także spółki Orlen i PGE.

Wysokość ceny za elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, jaką będą mogli wskazać wytwórcy w ofertach złożonych w aukcji, określono w rozporządzeniu opublikowanym w styczniu br. Ustalono trzy poziomy ceny w zależności od obszaru, na którym ma powstać dana farma wiatrowa. Więcej na ten temat w artykule: Nowe ceny dla wytwórców energii z morskich farm wiatrowych już obowiązują. Są za wysokie?.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk

Polenergia i Equinor rozwijają trzy projekty farm wiatrowych na polskim Bałtyku – MFW Bałtyk 1, 2 i 3. Ich łączna moc wyniesie do 3000 MW, a ilość produkowanej energii ma pozwalać na zasilenie 4 mln gospodarstw domowych.

Pierwsza energia z bardziej zaawansowanych projektów – Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW – popłynie w 2027 r. Niedawno Polenergia uzyskała kredyt odnawialny i bankową linię gwarancyjną, które pomogą zabezpieczyć zobowiązania firmy związane z finansowaniem tych inwestycji. Dla obu farm wiatrowych deweloperzy uzyskali już komplet pozwoleń.

Polenergia i Equinor podkreślają, że inwestycje MFW Bałtyk stanowią dla polskich firm dużą szansę na włączenie się w globalny łańcuch dostaw sektora offshore. W ramach pierwszej fazy jego rozwoju w Polsce deweloperzy zorganizowali serię spotkań z dostawcami, w których wzięło udział ponad 300 krajowych przedsiębiorstw. Do realizacji projektów zakontraktowano szereg polskich firm, w tym jako tzw. Tier 1 – głównych wykonawców. Także kluczową dla funkcjonowania MFW Bałtyk 2 i 3 bazę operacyjno-serwisową w Łebie zbuduje polska firma Erbud.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.