REKLAMA
 
REKLAMA

Energia odnawialna z Finlandii i Estonii zasili miks energetyczny Luksemburga

Energia odnawialna z Finlandii i Estonii zasili miks energetyczny Luksemburga
Gramwzielone.pl / Midjourney

Finlandia i Estonia otrzymają znaczące wsparcie finansowe na realizację inwestycji w odnawialne źródła energii. Środki te pochodzą z Mechanizmu Finansowania Energii Odnawialnej – jednego z kluczowych instrumentów Unii Europejskiej wspierających transformację energetyczną i osiągnięcie celów klimatycznych do 2030 r.

Komisja Europejska ogłosiła przeznaczenie 52 mln euro wsparcia finansowego na rozwój dziewięciu projektów energii odnawialnej w Finlandii i Estonii. Środki te zostały przydzielone w ramach unijnego Mechanizmu Finansowania Energii Odnawialnej UE (Renewable Energy Financing Mechanism, RENEWFM), który ma na celu wspieranie wspólnych inwestycji państw członkowskich w zieloną transformację.

Energia produkowana przez odnawialne źródła energii w Finlandii i Estonii umożliwi wirtualne powiększenie krajowego udziału OZE w miksie energetycznym Luksemburga. Ma to znaczenie w kontekście zobowiązań poszczególnych państw UE do zwiększania wykorzystania energii odnawialnej.

REKLAMA

Mechanizm działania RENEWFM

RENEWFM został uruchomiony w 2021 r. jako narzędzie wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii w krajach członkowskich Unii Europejskiej, szczególnie tam, gdzie ich potencjał jest wysoki, ale finansowanie ograniczone.

Przypomnijmy, że kraje członkowskie UE są zobowiązane do realizacji krajowych celów udziału energii odnawialnej w ich miksach energetycznych, których osiągnięcie ma umożliwić realizację celu unijnego na rok 2030. RENEWFM umożliwia więc państwom, które chcą zwiększyć swój udział energii odnawialnej, ale nie mogą tego osiągnąć wyłącznie w oparciu o własne zasoby, współfinansowanie projektów w innych państwach członkowskich.

Mechanizm działa w formule dobrowolnej współpracy pomiędzy państwami członkowskimi. Państwa wspierające przekazują fundusze do wspólnej puli. Z kolei państwa goszczące realizują projekty OZE na swoim terytorium.

Państwa, które „wpłacają” środki do funduszu, zyskują prawo do uwzględnienia odpowiedniego udziału wyprodukowanej energii odnawialnej w swoim krajowym bilansie energetycznym. Z kolei kraje przyjmujące projekty korzystają z dodatkowego finansowania na rozwój zielonej infrastruktury.

Zyski – zarówno w postaci czystej energii, jak i statystyk udziału OZE – są współdzielone pomiędzy uczestników.

Rola poszczególnych państw w RENEWFM

W ramach unijnego Mechanizmu Finansowania Energii Odnawialnej (RENEWFM) aktywnie działają trzy państwa członkowskie Unii Europejskiej: Luksemburg, Finlandia i Estonia.

REKLAMA

Luksemburg pełni funkcję kraju wpłacającego, przeznaczając środki finansowe na realizację projektów odnawialnych źródeł energii w innych państwach członkowskich. W ten sposób może na przykład zyskać możliwość czerpania korzyści z projektów wiatrowych na morzu, mimo że sam nie ma dostępu do morza. W pierwszym przetargu, ogłoszonym w 2023 r., Luksemburg zadeklarował wpłatę do RENEWFM kwoty 40 mln euro. Więcej na ten temat w artykule: Fotowoltaika w Finlandii wyprodukuje energię dla Luksemburga.

Finlandia i Estonia z kolei pełnią funkcję krajów goszczących, udostępniając swoje terytorium na potrzeby realizacji projektów energii odnawialnej – farm fotowoltaicznych i wiatrowych.

Wsparcie dla Finlandii i Estonii

W drugim przetargu, w 2024 r., Luksemburg zwiększył swoje zaangażowanie do ponad 52 mln euro, a teraz ogłoszono, jakie inwestycje zasilą te środki. Zostaną one przeznaczone na budowę:

  • siedmiu projektów OZE w Finlandii,
  • dwóch projektów OZE w Estonii.

Inwestycje w Finlandii obejmują budowę i rozbudowę farm fotowoltaicznych, z kolei projekty w Estonii skoncentrowane są na wykorzystaniu energii wiatrowej na lądzie. W Estonii powstanie także hybrydowy park energii odnawialnej, integrujący energię wiatrową i słoneczną. Pozwoli to na zwiększenie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym wszystkich krajów uczestniczących w projekcie, ale również na wzmocnienie współpracy transgranicznej w zakresie transformacji energetycznej.

Projekty, które otrzymają wsparcie, mają zwiększyć łączną moc instalacji energii odnawialnej o 445,65 MW. Ich uruchomienie przewidziane jest na lata 2027–2028.

Projekty wybrano w drodze przetargów organizowanych przez unijną agencję wykonawczą CINEA (European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency), a środki finansowe przydzielono na podstawie konkurencyjnych ofert. Komisja Europejska podkreśla, że wsparcie trafiło do projektów wybranych w drodze konkursu opartego na kryteriach efektywności kosztowej i potencjale redukcji emisji CO2. 

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
 
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady
Patronaty medialne