Polenergia zabezpieczyła finansowanie na offshore liczone w miliardach euro

Należące do Polenergii spółki projektowe założone w celu budowy farm wiatrowych na Bałtyku zakończyły zawieranie umów kredytów na sfinansowanie projektów. Umowy zostały podpisane z konsorcjum około 30 polskich i zagranicznych instytucji finansowych.
Polenergia poinformowała, że spółki MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III uzyskają finansowanie w formule project finance (w modelu bez regresu) na pokrycie poniesionych nakładów na budowę morskich farm wiatrowych (MFW) – odpowiednio Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Nakłady te wynoszą po około 2,9 mld euro w przypadku obu spółek.
Okresem finansowania objęty jest sam okres budowy morskich farm i kolejne 22 lata. Umowy podpisano z konsorcjum około 30 instytucji finansowych, polskich i zagranicznych.
Tyle wkładu wniesie Polenergia
Kredyt zostanie uruchomiony po spełnieniu standardowych warunków zawieszających. Polenergia odpowiada za wniesienie wkładu w wysokości około 145 mln euro, który powinien być wpłacony przed pierwszą wypłatą kredytów. Koncern informuje jednocześnie, że w przypadku przekroczenia kosztów projektu lub niższych od zakładanych przepływów pieniężnych w okresie rozruchu projektów może on zostać zobowiązany do wniesienia dodatkowego wkładu kapitałowego w wysokości do 280 mln euro.
Zgodnie z zawartymi umowami kredytowymi spółki MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III będą miały też możliwość wykorzystania dodatkowych i rezerwowych linii kredytowych w łącznej wysokości około 230 mln euro w przypadku pierwszej spółki i około 240 mln euro w przypadku drugiej.
Oprocentowanie finansowania project finance kalkulowane będzie na bazie zmiennych stóp procentowych opartych na EURIBOR lub WIBOR, powiększonych o odpowiednie marże. Polenergia podaje, że spłata finansowania project finance oparta będzie na przyszłych przepływach pieniężnych generowanych przez projekty MFW Bałtyk 2 oraz MFW Bałtyk 3.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to inwestycje rozwijane na polskim Bałtyku wspólnie przez Polenergię i norweski Equinor. Łączna moc wytwórcza instalacji planowana jest na 1440 MW.
Obie farmy wiatrowe powstaną w odległości około 37 km i 22 km od brzegu. Składać się będą ze 100 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o mocy 15 MW. Ukończenie inwestycji i pełne uruchomienie planowane jest na rok 2028.
Ostatnio deweloperzy MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 podjęli ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące realizacji farm wiatrowych.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.