Są ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Są ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3
fot. Polenergia

Morskie farmy wiatrowe (MFW) Bałtyk 2 i Bałtyk 3 wchodzą w fazę budowy. Deweloperzy projektów podjęli finalne decyzje inwestycyjne (FID).

Wspólne projekty Polenergii i norweskiego Equinoru przechodzą do kolejnego etapu. Spółki poinformowały o podjęciu ostatecznych decyzji inwestycyjnych dla MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Tym samym rozpoczyna się faza budowy morskich instalacji.

Budowane przez nas morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3 to jedne z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Ich realizacja przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju oraz stworzenia miejsc pracy w nowym, perspektywicznym sektorze – powiedział Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinoru w Polsce.

REKLAMA

Przedstawiciel firmy zaznaczył, że najbliższe miesiące i lata będą czasem wzmożonej współpracy z partnerami, w tym wieloma polskimi firmami i instytucjami, która ma doprowadzić do skutecznego osiągania kolejnych kamieni milowych w budowie farm.

Projekt MFW Bałtyk

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 mają osiągnąć łączną moc wytwórczą 1440 MW. Na oba projekty składać się będzie 100 turbin wiatrowych Siemens Gamesa SG 14-236 DD o mocy 15 MW i wysokości 260 m. Deweloperzy wyliczają, że jeden obrót wirnika takiej turbiny będzie w stanie zapewnić czystą energię odnawialną dla gospodarstwa domowego na 4 dni.

Obie farmy powstaną w odległości około 37 km i 22 km od brzegu, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Ich ukończenie i pełne uruchomienie planowane jest na rok 2028. Wówczas rozpocznie się produkcja energii, której ilość ma odpowiadać zapotrzebowaniu ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych.

Inwestycja MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 obejmuje również budowę dwóch największych w Polsce morskich stacji elektroenergetycznych (OSS) o mocy 720 MW każda. Dodatkowo wybudowane zostaną dwie lądowe stacje elektroenergetyczne (ONS) oraz podziemna linia kablowa o łącznej długości 14 km.

Na obszarze tzw. landfall, czyli w miejscu, gdzie będą wychodzić na ląd morskie kable wyprowadzające prąd generowany przez farmy, wykonany zostanie horyzontalny przewiert kierunkowy pod plażą w pobliżu Ustki. Prace są prowadzone metodą bezwykopową. Farmy wiatrowe zostaną następnie podłączone do krajowej sieci poprzez istniejącą stację elektroenergetyczną PSE Słupsk Wierzbięcino.

 

mapa MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Źródło: Polenergia

Dostawcy i wykonawcy dla MFW Bałtyk

Equinor i Polenergia do realizacji projektów Bałtyk 2 i 3 zakontraktowały kilkunastu głównych wykonawców. Wśród nich są polskie firmy Tele-Fonika Kable i Enprom. Deweloperzy podkreślają, że w budowę zaangażowano też inne krajowe przedsiębiorstwa, co pozwala budować lokalny wkład i wspierać polski przemysł.

REKLAMA

Z projektem MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 wiąże się też powstanie w Łebie bazy operacyjno-serwisowej, która będzie wspierać obie farmy na etapie budowy i służyć jako centrum operacji morskich. W lutym br. na wykonawcę bazy wybrano firmę Erbud.

Okres eksploatacji farm Bałtyk 2 i Bałtyk 3 jest przewidziany na 30 lat. Oba projekty mają zapewnione 25-letnie kontrakty różnicowe (CfD).

Finansowanie morskich farm wiatrowych

Łączna wartość inwestycji w MFW Bałtyk i Bałtyk 3 (bez kosztów finansowania) wynosić ma około 27 mld zł. Budowa farm finansowana będzie w formule project finance. Inwestorzy zamierzają podać więcej informacji na ten temat po zamknięciu finansowania.

Kilka miesięcy temu Polenergia na zabezpieczenie swoich zobowiązań związanych z finansowaniem tych inwestycji uzyskała kredyt odnawialny i bankową linię gwarancyjną – z limitem do 125 mln euro – od konsorcjum składającego się z Banku Pekao SA i BNP Paribas.

Pod koniec ubiegłego roku Europejski Bank Inwestycyjny zatwierdził finansowanie projektów OZE w Polsce, w tym właśnie morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Łączna wartość zatwierdzonego finansowania wyniosła 4,1 mld euro. Choć w komunikacie nie podawano wprost, że część finansowania dotyczyć ma właśnie morskich instalacji budowanych przez Polenergię i Equinor, to wiceprezes EBI Teresa Czerwińska w mediach społecznościowych informowała, że obejmuje ono budowę farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 1440 MW.

W ubiegłym roku Polenergia wyliczała, że wkład własny spółki w finansowanie projektu MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 2 ma osiągnąć poziom 20-30% jego kosztów.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.