Na Śląsku ruszyła nowa farma wiatrowa

Na Śląsku ruszyła nowa farma wiatrowa
fot. VSB

Farma wiatrowa o mocy ponad 40 MW zaczęła produkować energię. Instalacja uruchomiona została w województwie śląskim.

Farma wiatrowa Racibórz to inwestycja zrealizowana przez Grupę VSB. Znajduje się gminie Pietrowice Wielkie na Śląsku. Łączna moc farmy wynosi 41,6 MW, a składa się na nią 13 turbin Nordex N117, każda o nominalnej mocy 3,2 MW.

Deweloper wylicza, że uruchomiona farma wiatrowa wyprodukuje energię w ilości pozwalającej na zasilenie około 36 tys. gospodarstw domowych w południowej części Śląska. Jednocześnie ma się przyczynić do redukcji emisji CO2 o 44 tys. ton rocznie.

REKLAMA

Prace budowlane na terenie farmy wiatrowej rozpoczęły się w czerwcu 2023 r., a turbiny montowano rok później w październiku. W listopadzie 2024 r. Grupa VSB pozyskała finansowanie na inwestycję od PKO Banku Polskiego (żadna ze stron nie podała wartości umowy).

W planach hybrydowe instalacje OZE

Na polskim rynku inwestycje Grupy VSB realizuje spółka VSB Energie Odnawialne Polska. W 2023 r. uruchomiła ona farmę wiatrową Baranów-Rychtal o mocy 42,6 MW.

Spółka podaje, że oprócz elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych na polskim rynku zamierza skoncentrować się na projektach hybrydowych, które łączą wiatr, fotowoltaikę i magazynowanie energii.

REKLAMA

Nasze obecne projekty wiatrowe i fotowoltaiczne pokazują ogromny potencjał polskiego rynku. Dodatkowo tę ścieżkę wzrostu przyspieszamy dzięki implementacji rozwiązań hybrydowych, czerpiących z różnych źródeł energii z opcją magazynowania włącznie. To istotnie zwiększa bezpieczeństwo dostaw i poprawia elastyczność systemu energetycznego – mówi Hubert Kowalski, dyrektor zarządzający VSB w Polsce.

W grudniu 2024 r. pojawiła się informacja, że niemiecka Grupa VSB zmieni właściciela. Jej przejęcie ogłosił francuski TotalEnergies, a transakcję wyceniono na 1,57 mld euro. Na początku kwietnia br. VSB informował o zakończeniu proces akwizycji i podawał, że celem grupy jest osiągnięcie 100 TWh netto produkcji energii elektrycznej do 2030 r.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.