REKLAMA
 
REKLAMA

Ruszyła nowa farma wiatrowa w Wielkopolsce

Ruszyła nowa farma wiatrowa w Wielkopolsce
fot. VSB

Wczoraj w powiecie kępińskim otwarty został park wiatrowy o mocy ponad 42 MW. Inwestor już buduje kolejną farmę o podobnej skali.

Farma wiatrowa Baranów-Rychtal ma moc zainstalowaną 42,6 MW. Grupa VSB Polska, właściciel projektu, wylicza, że produkcja energii z instalacji odpowiadać będzie zapotrzebowaniu 36 tys. gospodarstw domowych. Za realizację inwestycji odpowiadała spółka VSB Energie Odnawialne Polska, od 15 lat działająca w segmencie energii wiatrowej i słonecznej.

Nowa farma wiatrowa VSB składa się z 11 turbin wiatrowych Nordex, w tym 10 o jednostkowej mocy 3,9 MW i jednej o mocy 3,6 MW.

REKLAMA

Każdy nowy projekt farmy wiatrowej uruchamiany w Polsce to kolejny krok w kierunku realizacji celu, jakim jest osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego oraz ograniczanie negatywnego oddziaływania tego sektora na środowisko – mówi  Hubert Kowalski, dyrektor zarządzający VSB Energie Odnawialne Polska. – To jednak przede wszystkim zdrowa i czysta energia, w przypadku farmy Baranów-Rychtal dla około 36 tys. polskich gospodarstw domowych.

Dyrektor firmy dodaje, że pracująca na pełnych obrotach farma wiatrowa pozwoli ograniczyć emisje CO2 o około 45 tys. ton rocznie.

10 lat pracy

Jak podaje VSB, cały proces realizacji projektu – od pierwszych uzgodnień, analiz i badań, przez etapy projektowe, formalne i budowę instalacji, aż do jej uruchomienia – zajął w sumie ponad dekadę. Inwestycja uzyskała pozwolenie na budowę pod koniec 2019 r., a w 2020 r. wygrała aukcję OZE. Budowa 11 turbin w dwóch gminach w powiecie kępińskim trwała ponad 2 lata – od roku 2021 do czerwca 2023.

REKLAMA

Wyzwaniem była dla nas ponadprzeciętna wysokość turbin wraz z ich fundamentami, które miejscami musieliśmy wynieść aż 4 metry nad poziom gruntu przy turbinie. Skomplikowany proces budowy przebiegł jednak bez większych zakłóceń, pomijając letnie burze, które ze względów bezpieczeństwa przerywały nam co jakiś czas prace – wyjaśnia Marek Matkowski, kierownik projektu Baranów-Rychtal z firmy VSB.

Spółka VSB Energie Odnawialne Polska ruszyła już z budową kolejnej farmy wiatrowej w Polsce. Położona będzie pod Raciborzem w województwie śląskim. Jej moc zainstalowana ma wynieść 41,6 MW. Inwestor planuje zakończenie inwestycji do końca 2024 r.

Energia wiatrowa dla Mercedesa

Pierwszą farmę wiatrową w Polsce firma VSB Energie Odnawialne uruchomiła już w 2011 r. To farma Lipniki w województwie opolskim, która składa się z 15 elektrowni wiatrowych Senviona o łącznej mocy 30,75 MW. Jej obecnym właścicielem jest Tauron.

Druga instalacja wiatrowa w naszym kraju, którą wybudował polski oddział VSB, znajduje się pod Legnicą, w pobliżu autostrady A4. Ta farma została oddana do użytku w 2013 r. i składają się na nią 22 turbiny Senvion o jednostkowej mocy 2,05 MW, co daje razem 45,1 MW.

W 2018 r. VSB ogłosił, że energia z tej farmy wiatrowej będzie sprzedawana na podstawie umowy PPA koncernowi Mercedes-Benz w celu zasilenia fabryki silników znajdującej się w Jaworze na Dolnym Śląsku.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Ciekawe jak obeszli 10h?znam tą farmę.praktycznie żadna z turbin nie spełnia zakazu.

@Ksero, wystąpili o pozwolenie na budowę w 2016r.

Gdyby nie PIS, mieli byśmy 10 razy tyle wiatraków co dziś i prąd byłby o połowę tańszy.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA