Pierwszy w Polsce magazyn energii OX2 ma być gotowy już w przyszłym roku

W pierwszym kwartale br. duży magazyn energii budowany na Podkarpaciu przez OX2 osiągnął status gotowości do budowy. Portfolio projektów magazynowych polskiej spółki OX2 liczy już ponad 570 MW. Większość swoich magazynów energii szwedzki deweloper rozwija obecnie w Polsce.
Pierwszym realizowanym przez OX2 w Polsce projektem magazynowania energii jest inwestycja Osiek Jasielski na Podkarpaciu. To obiekt o mocy przyłączeniowej 50 MW i pojemności 100 MWh. Deweloper uzyskał dla tego projektu 17-letni kontrakt w ramach aukcji głównej rynku mocy na rok 2027 (21 MW obowiązku mocowego).
– Projekt osiągnął w pierwszym kwartale status gotowości do budowy – posiada już wszystkie pozwolenia i aktualnie przygotowujemy się do budowy. Gotowość na przyłączenie do sieci dystrybucyjnej PGE Rzeszów osiągnie do końca 2026 – poinformowała nas Marta Głód, dyrektor ds. rozwoju projektów OX2 Polska.
Spółka podkreśla, że pod koniec października 2024 r. otrzymała potwierdzenie spełnienia dla projektu magazynowego Osiek Jasielski finansowego kamienia milowego, wydane przez Polskie Sieci Energetyczne.
W planach dwa magazyny o pojemności prawie 200 MWh
Całkowite portfolio projektów magazynowych w OX2 Polska na koniec trzeciego kwartału 2024 r. wyniosło ponad 570 MW. To około 18% całego portfela projektów, które OX2 rozwija w Polsce. Projekty magazynów energii planowanych na terenie naszego kraju stanowią jednocześnie około 58% wszystkich projektów magazynowych w Grupie OX2.
– Kolejne projekty magazynowe mamy w planach – w tym magazyn w północno-wschodniej Polsce i magazyn w województwie małopolskim, każdy o mocy 99,5 MW i pojemności 199 MWh, dla których firma w grudniu 2024 r. zakontraktowała w rynku mocy po 28,2 MW obowiązku mocowego. Uruchomienie pierwszej jednostki planowane jest na 2028 r., druga powstanie w 2027 r. – przekazała nam Marta Głód.
Przypomina, że przeprowadzona w grudniu 2024 r. aukcja rynku mocy zakończyła się w siódmej rundzie z ceną zamknięcia 264,90 zł/kW/rok. Firma uzyskała 17-letni kontrakt. O wynikach tej aukcji pisaliśmy w artykule: Coraz więcej magazynów energii na rynku mocy. Sukces deweloperów z rynku OZE.
Czy magazyny energii się opłacają?
Obecnie OX2 rozpatruje trzy źródła zarobku w kontekście magazynów energii: arbitraż, usługi sieciowe i rynek mocy. Jak wskazuje spółka, bankowalność takiego projektu zależy od wielu czynników, z pewnością jednak pozytywnie wpływa na nią stabilny strumień przychodów, a więc np. rynek mocy z kilkunastoletnim kontraktem. Takie właśnie kontrakty – na 17 lat – OX2 zawarło w przypadku trzech magazynów energii, w tym projektu Osiek Jasielski.
– W kwestii bankowalności projektów kluczowa jest dbałość o ich rozwój zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi i planem biznesowym. Nie możemy sobie pozwolić na projekty, które mają pozwolenia wydane przez administrację publiczną z wadami prawnymi, a niestety takie decyzje coraz częściej pojawiają się w projektach. Nie możemy również rozwijać projektów, dla których tylko jeden, dwóch producentów będzie mogło dostarczyć technologię – wyjaśnia dyrektor ds. rozwoju projektów OX2 Polska.
Dodaje, że poszczególne decyzje – środowiskowe, planistyczne – powinny uwzględniać na tyle szerokie parametry techniczne, aby pozwalały na przetarg na warunkach konkurencyjnych. Wówczas taki projekt zyskuje na wartości w ocenie banku.
Ponadto inwestor powinien mieć odpowiednie zabezpieczenie finansowe dla projektu na każdym etapie. – Nie ma na to jednego dobrego sposobu. Banki bądź instytucje niejednokrotnie stawiają deweloperom różne wymagania i mają inne preferencje składowych potrzebnych do wydania pozytywnej decyzji w sprawie finansowania, dlatego w OX2 pochodzimy do każdego projektu indywidualnie. Bez względu na to, czy jest to projekt wiatrowy, słoneczny czy magazynowy – podkreśla Marta Głód.
Niedawno na nowego wiceprezesa wykonawczego OX2 na Europę Południową, Wschodnią i Środkową wybrano Michała Michalskiego. Przez ostatnie lata był on prezesem zarządu Polenergii.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.