Magazyn energii OX2 z kontraktem na rynku mocy

Magazyn energii OX2 z kontraktem na rynku mocy
fot. OX2

Firma OX2 zakontraktowała w aukcji głównej rynku mocy na rok 2027 w Polsce obowiązek mocowy dla magazynu energii. Jednostka wytwórcza OX2 uzyskała 17-letni kontrakt.

Jak informuje szwedzka spółka, aukcja, w której wzięła udział, zakończyła się w pierwszej rundzie z ceną zamknięcia mieszczącą się w przedziale 406,35–372,51 zł/kW/rok. Wynik aukcji zostanie opublikowany w ciągu trzech dni od jej zakończenia.

Kontrakt dotyczy magazynu energii o mocy przyłączeniowej i pojemności 50 MW/100 MWh. Inwestycja powstanie w południowej Polsce, w województwie podkarpackim. Uruchomienie magazynu energii planowane jest do 2027 roku.

REKLAMA

Cieszy nas rezultat aukcji rynku mocy. Ten wynik jest ważnym krokiem w kierunku dalszego umacniania pozycji OX2 na polskim rynku energetycznym. Sukces przypieczętowuje rozwój trzeciej już technologii OX2 w Polsce, jaką są magazyny energii – powiedział Paul Stormoen, CEO OX2.

Zakontraktowaliśmy na rynku mocy nasz pierwszy w Polsce magazyn energii i mam nadzieję, że jest to preludium do naszej aktywności w tym obszarze. Magazynowanie energii ma kluczowe znaczenie dla rozwoju energetyki słonecznej oraz wiatrowej, dzięki której budujemy czystą, zrównoważoną i bezpieczną przyszłość. Magazyny energii stanowią odpowiedź na rosnące potrzeby przesyłu energii w całej Europie – dodała Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalna OX2 w Polsce.

Całkowite portfolio projektów magazynowych grupy OX2 osiągnęło poziom około 500 MW na koniec trzeciego kwartału 2022 roku, a portfel rozwijanych przez firmę magazynów energii na terenie Polski stanowi około 83 proc. wszystkich tego rodzaju projektów OX2.

REKLAMA

Oferta Columbusa dla ogromnego magazynu energii

W zeszłym tygodniu także polska spółka Columbus Energy poinformowała o złożeniu oferty maksymalnej dla magazynu energii – dla mocy 123,85 MW – w pierwszej rundzie aukcji rynku mocy. Firma zamierza zbudować i uruchomić swój magazyn energii do 2027 roku. Dokładna lokalizacja nie jest znana, wiadomo jedynie, że inwestycja realizowana będzie w południowej Polsce

– Gdyby ten magazyn dzisiaj pracował, to byłby jednym z największych projektów na świecie, a na pewno największy w Europie. Cieszymy się, że udało nam się skutecznie złożyć ofertę, bo jest to bardzo duża inwestycja, która wiąże się z wieloma wyzwaniami – od wyboru technologii i partnera po zapewnienie inteligentnego finansowania komentował Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy SA.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.