Chiński gigant stawia na Europę. Uruchomił wielki magazyn energii na Bałkanach

Chiński gigant stawia na Europę. Uruchomił wielki magazyn energii na Bałkanach
Fot.: Sunotec

Chińska firma uruchomiła jeden z większych BESS na Bałkanach. Spółka dynamicznie działa w Europie, a częścią jej planów w regionie jest budowana w Polsce fabryka.

Sungrow i Sunotec uruchomiły jeden z większych w Europie systemów magazynowania energii (BESS). Instalacja, ulokowana w Nowej Zagorze, może pochwalić się mocą 150 MW i pojemnością 600 MWh.

Nowoczesne rozwiązania

Projekt magazynu bazuje na technologii PowerTitan 2.0 autorstwa Sungrow i został dofinansowany z bułgarskiego programu Restore. Przy jego tworzeniu skupiono się na kompaktowej konstrukcji, co ułatwia szybką instalację. Wykorzystana technologia chłodzenia zapewnia kontrolę temperatury, efektywną pracę oraz bezpieczne użytkowanie.

REKLAMA

Stworzony przez Sungrow PowerTitan 2.0 opiera się na chłodzeniu cieczą. Całość mieści się w kontenerze o długości 20 stóp, co według firmy pozwala zmniejszyć zajmowaną powierzchnię o 55 procent. PCS (Power Conversion System) łączy akumulatory z siecią energetyczną, konwertuje prąd stały na zmienny, kontroluje moc i zarządza energią. Wykorzystane w PowerTitan 2.0 rozwiązania zmniejszają ryzyko łuku elektrycznego, zwarcia, a w przypadku awarii PCS straty wynoszą około 8 procent. Jednostka zawiera 12 systemów konwersji, każdy o mocy 210 kW.

Część większego projektu

Inwestycja jest częścią większego bułgarskiego projektu w zakresie magazynowania energii. W jego ramach, w regionie Nowej Zagory, mają powstać BESS o łącznej pojemności 800 MWh, z opcją rozbudowy do 1 GWh.

Jak deklaruje Sungrow, w ciągu dwóch miesiącach planowane jest uruchomienie w całym kraju magazynów energii o łącznej pojemności 2,2 GWh, która do końca roku ma wzrosnąć do 3 GWh.

Nie tylko Sungrow

Nowa Zagora została uruchomiona 11 czerwca bieżącego roku. Wcześniej 26 maja 2026 roku swoją instalację uruchomiło CATL. Projekt o zbliżonej pojemności 602 MWh, zwiększył ówcześną pojemność magazynowania energii o 10 procent i został zlokalizowany w Burgas.

REKLAMA

W tym przypadku wykorzystano technologię Tener, systemem magazynowania energii o pojemności 6 MWh, cechujący się zerową degradacją przez okres pierwszych 5 lat. Podobnie jak PowerTitan cechuje się mniejszą powierzchnią zabudowy od konkurencji, w tym przypadku o 20 procent.

Inwestycja powstała przy współpracy z Solarpro. Więcej o technologii Tener można przeczytać w artykule: CATL wprowadza Tener Stack i chwali się rekordem na skalę globalną.

Mimo skali obu projektów największy BESS w Europie znajduje się w Polsce. Powstał w Nowej Wsi Ełckiej. Może pochwalić się mocą 200 MW i pojemnością 800 MWh, deklasując oba bułgarskie projekty.

Fabryka w Polsce

Sungrow to jeden z największych na świecie producentów falowników fotowoltaicznych, który od kilku lat rozwija także z dużymi sukcesami technologię bateryjnych magazynów energii. Kluczowa dla ekspansji chińskiej firmy w Europie jest inwestycja planowana w Polsce. Koło Wrocławia, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Magnicach, powstaje fabryka falowników i magazynów energii.

Inwestycja ma kosztować 230 milionów euro i ma ona zapewnić 400 nowych miejsc pracy w regionie. Fabryka zajmie około 65 tys. metrów kwadratowych. W ciągu roku w zakładzie mają powstawać falowniki o łącznej mocy do 20 GW i magazyny energii o łącznej pojemności do 12,5 GWh. Inwestycja została szerzej opisana w tekście: Chińczycy zbudują w Polsce fabrykę falowników i magazynów energii.

Marcin Karwowski, redaktor Gramwzielone.pl

marcin.karwowski@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy E-Magazyny Sp. z o.o.