
Podróż elektrykiem a ładowanie na stacjach - o czym pamiętać?
Coraz częściej na polskich drogach można spotkać auta elektryczne. Z pewnością wpływ na to ma wiele czynników...
Coraz częściej na polskich drogach można spotkać auta elektryczne. Z pewnością wpływ na to ma wiele czynników...
Według autorów niedawno opublikowanego raportu na temat umów cPPA w Polsce nowy podsektor tego rynku mogą stworzyć jednostki samorządu terytorialnego (JST). Prawo pozwala samorządom na kontraktowanie zakupu energii na podstawie tego typu umów, jednak nie zostawia im tutaj pełnej swobody...
Od początku 2024 roku widać wyraźny wzrost handlu gwarancjami pochodzenia. Wytwórców energii odnawialnej nie ucieszy jednak dalszy spadek ich ceny.
W tym tygodniu Parlament Europejski przyjął nowelizację unijnej dyrektywy EPBD, która wprowadza nowe wymogi efektywności energetycznej dla budynków w UE. Od 2030 roku nowe budynki mają być zeroemisyjne, a te już istniejące mają być stopniowo modernizowane do takiego stanu do 2050 roku...
SoliTek, litewski producent modułów fotowoltaicznych oraz domowych magazynów energii elektrycznej, wprowadza rozwiązania do magazynowania energii dla prosumentów.
Należąca do Grupy Orlen spółka Energa Wytwarzanie pracuje nad narzędziem do wczesnego wykrywania awarii na farmach wiatrowych. Zakończył się pierwszy etap projektu dotyczącego przewidywania stanów awaryjnych turbin wiatrowych.
Producent autobusów podsumował działalność firmy w 2023 r. Osiągnął w tym okresie 819 mln euro przychodów. Po raz pierwszy w historii spółki autobusy elektryczne, wodorowe, hybrydowe i trolejbusy przekroczyły 80 proc. udziału w sprzedaży.
Odbiór energii z farm wiatrowych zlokalizowanych w Polsce jest przedmiotem umów PPA, które szwajcarska grupa energetyczna Axpo zawarła właśnie z DIF Capital Partners.
Producent konstrukcji pod systemy fotowoltaiczne BK Solar System oraz renomowana Grupa Caillau-Adiwatt rozpoczynają wspólną działalność...
W pierwszym miesiącu tego roku wyraźnie wzrosła cena energii będąca podstawą rozliczeń prosumentów korzystających z net-billingu. W lutym kolejnego wzrostu nie było. Cena energii w net-billingu znowu spadła – i to aż o ponad 100 zł/MWh.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udzielił pierwszej koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w hybrydowej instalacji odnawialnego źródła energii. Definicja takiej instalacji znalazła się w znowelizowanej ustawie o OZE. Obiekt, który otrzymał koncesję, łączy działalność rolną z wytwarzaniem energii.
W lutym 2024 r. zanotowane zostały spore spadki średnich cen elektrycznej na rynkach hurtowych w Europie. Obniżka średniej ceny energii w Polsce była mniejsza niż dla całej strefy opisywanej w zestawieniach firmy doradczej Energy Solution...
Działanie sieci elektroenergetycznej opartej na licznych rozproszonych, zróżnicowanych źródłach OZE wymaga bieżącej wymiany wielu danych. Ma w tym pomóc tworzony właśnie Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE). Uruchomienie procesów rynku energii za pośrednictwem CSIRE zaplanowano na 1 lipca 2024 r.
Norwegia po latach sporu osiągnęła porozumienie z lapońskimi pasterzami reniferów. W zeszłym tygodniu resort energii tego kraju ogłosił, że sporna, największa w Norwegii, farma wiatrowa może działać dalej.
Lokalne spółdzielnie energetyczne mogą być rozwiązaniem problemu ubóstwa energetycznego. Mają szansę poprawić także sytuację kobiet na rynku pracy.