Dotacje na auta elektryczne. Wiemy, jaka będzie procedura

Dotacje na auta elektryczne. Wiemy, jaka będzie procedura
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie umożliwiające uruchomienie naboru wniosków dla osób chcących pozyskać dopłatę na zakup samochodu elektrycznego. Wiadomo już, jaka będzie procedura ubiegania się o dofinansowanie.

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia zakupu nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu osobom fizycznym niewykonującym działalności gospodarczej i warunków rozliczania tego wsparcia zostało wczoraj opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Otwiera do drogę do uruchomienia naboru wniosków o dopłaty, który ma wystartować już w przyszłym miesiącu.

REKLAMA

Rozporządzenie określa zasady i warunki udzielania wsparcia na zakup nowych pojazdów elektrycznych i pojazdów napędzanych wodorem przez osoby fizyczne oraz warunków rozliczania tego wsparcia w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Osoby fizyczne będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 proc. ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Przy czym kwota wsparcia dla pojazdu elektrycznego nie będzie mogła być wyższa niż 37 500 zł, a dla pojazdu napędzanego wodorem 90 tys. zł.

Dofinansowaniem będzie mógł zostać objęty zakup pojazdu elektrycznego, którego cena nie przekracza 125 tys. zł, a w przypadku pojazdu wodorowego 300 tys. zł.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a według  informacji przekazanych przez Ministerstwo Energii pierwszy nabór zostanie uruchomiony w przyszłym miesiącu.

Nabór zostanie ogłoszony na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub na stronie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Wniosek o dopłaty składany przez osoby fizyczne ma zawierać m.in. dane osobowe i kontaktowe, a także dane pojazdu i niezbędne oświadczenia.

Następnym etapem ma być podpisanie umowy z NFOŚiGW, stanowiącej gwarancję przyznania dopłaty osobie fizycznej.

REKLAMA

Później beneficjent programu będzie mieć 8 miesięcy na dostarczenie do Funduszu faktury zakupu nowego pojazdu, kopii dowodu pojazdu, kopii dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie na okres 1 roku oraz zobowiązania do ubezpieczenia na kolejny rok.

Wówczas dopiero wypłacane będzie dofinansowanie.

Dopłaty na auta elektryczne dla przedsiębiorców

Ministerstwo Energii informowało ostatnio, że finalizowane są prace nad odpowiednimi aktami wykonawczymi, których wejście w życie umożliwi przyznawanie dopłat na zakup samochodów elektrycznych przez przedsiębiorców.

Maksymalna wysokość dopłat w przypadku pojazdu elektrycznego kategorii M1 (pojazdy osobowe, posiadające nie więcej niż 8 miejsc oprócz siedzenia kierowcy), tak jak poprzednio, ma wynosić 30 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem, przy czym nie więcej niż 36 tys. zł na jeden pojazd.

Pojazdy kategorii M1 zasilane gazem ziemnym będą mogły zostać objęte dopłatą w wysokości nie większej niż 20 tys. zł, zaś wodorem – nie większej niż 100 tys. zł.

Podobnie jak w projekcie rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych warunków udzielania oraz rozliczania wsparcia udzielonego osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, wprowadzono górny limit cenowy odnoszący się do pojazdów kategorii M1, który ustalono na 125 tys. zł.

W przypadku przedsiębiorców jest to jednak cena netto. Dzięki temu wsparcie obejmie więcej modeli pojazdów elektrycznych niż w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Redakcja Gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.