Klienci GreenWay Polska pojadą na energii z elektrowni wodnych

Klienci GreenWay Polska pojadą na energii z elektrowni wodnych
GreenWay Polska

Od lutego 2020 r. kierowcy samochodów elektrycznych korzystający z ładowarek GreenWay będą uzupełniać baterie swoich aut zieloną energią. Na mocy umowy z Tauron Sprzedaż, we wszystkich ładowarkach GreenWay zarówno już obecnych, jak i nowo przyłączanych zasilanych bezpośrednio z sieci operatorów dystrybucyjnych, popłynie certyfikowana energia wytwarzana w źródłach odnawialnych, przede wszystkim w małych elektrowniach wodnych.

Jak informuje największy krajowy operator stacji ładowania samochodów elektrycznych GreenWay Polska, zmiana rodzaju energii wykorzystywanej do zasilania pojazdów elektrycznych odbywać się będzie stopniowo.

Jako pierwsze zieloną energią zostaną zasilone istniejące ładowarki podłączone bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej spółki Tauron Dystrybucja, następnie proces będzie dotyczył pozostałych stacji należących do innych dystrybutorów, w których GreenWay będzie zmieniać dostawcę energii.

REKLAMA

W efekcie wszystkie stacje bezpośrednio podłączone do sieci dystrybucyjnej będą w 100 proc. zasilane zieloną energią.

Proces będzie też dotyczył wszystkich nowych stacji, które zostaną przyłączane bezpośrednio do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych.

Zielona energia jest już wykorzystywana w słowackiej części sieci GreenWay – tam wszystkie stacje ładowania podłączone bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej zasilają elektryki czystą energią. Dotyczy to także wszystkich nowo powstających ładowarek. 

REKLAMA

– Czasem rodzaj energii użytej do zasilania elektryków jest podstawą ich krytyki. Kiedy jednak zmienia się miks energetyczny na rzecz energii czystej, argument ten traci na znaczeniu. Dlatego stopniowo dążymy do sytuacji, w której wszędzie, gdzie jest to techniczne możliwe, wszystkie nasze stacje podłączone bezpośrednio do sieci OSD będą miały zawarte umowy ze sprzedawcami oferującymi zieloną energię – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska.

Ładowarki GreenWay zasilane zieloną energią zostaną odpowiednio oznakowane, a klienci firmy znajdą również informacje o ekologicznym pochodzeniu energii na poszczególnych ładowarkach w aplikacji mobilnej.

GreenWay to najintensywniej rozwijająca się sieć ładowania samochodów elektrycznych w środkowym regionie Europy. Firma istnieje od 2011 roku, a w Polsce działa od 2016 r.

Obecnie w sieci GreenWay znajduje się ponad 200 stacji ładowania, z czego w Polsce ponad 170. Są to w znacznej większości stacje szybkiego ładowania o dużej mocy. 

Spółka jest częścią międzynarodowej grupy GreenWay, działającej w obszarze elektromobilności. Od ubiegłego roku, oprócz usług ładowania, oferuje także usługi w zakresie budowy i zarządzania infrastrukturą ładowania.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.