Dopłaty do aut elektrycznych nie będą opodatkowane

Dopłaty do aut elektrycznych nie będą opodatkowane
Fot. Krzysztof Sitkowski, KPRP

Jeszcze w tym kwartale może ruszyć nabór wniosków o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych dla osób fizycznych. Parlament zdecydował, że od dopłat nie będzie pobierany podatek. Teraz nowe prawo powinien podpisać prezydent. 

Po tym jak pod koniec ubiegłego tygodnia senatorowie bez poprawek i jednomyślnie przyjęli regulacje uchwalone wcześniej przez Sejm – zwalniające dopłaty do elektryków z opodatkowania – teraz nowe prawo trafi do prezydenta, którego podpis wydaje się formalnością.

Dzięki nowym regulacjom osoby kupujące samochody elektryczne z dopłatą z tzw. Funduszu Niskoemisyjnego Transportu nie zapłacą podatku.

REKLAMA

Uruchomienie naboru wniosków o dopłaty do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych to kwestia być może nawet najbliższych tygodni.

Osoby fizyczne będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 proc. ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Przy czym kwota wsparcia dla pojazdu elektrycznego nie będzie mogła być wyższa niż 37 500 zł, a dla pojazdu napędzanego wodorem 90 tys. zł.

Dofinansowaniem będzie mógł zostać objęty zakup pojazdu elektrycznego, którego cena nie przekracza 125 tys. zł, a w przypadku pojazdu wodorowego 300 tys. zł.

REKLAMA

Nabór zostanie ogłoszony na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub na stronie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Wniosek o dopłaty składany przez osoby fizyczne ma zawierać m.in. dane osobowe i kontaktowe, a także dane pojazdu i niezbędne oświadczenia.

Następnym etapem ma być podpisanie umowy z NFOŚiGW, stanowiącej gwarancję przyznania dopłaty osobie fizycznej.

Później beneficjent programu będzie mieć 8 miesięcy na dostarczenie do Funduszu faktury zakupu nowego pojazdu, kopii dowodu pojazdu, kopii dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie na okres 1 roku oraz zobowiązania do ubezpieczenia na kolejny rok.

Dłużej na nabór wniosków o dopłaty do elektryków będą musieli poczekać przedsiębiorcy. Adekwatne rozwiązania dedykowane takim podmiotom wymaga jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej, która zbada ten mechanizm pod kątem pomocy publicznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.