Prezydent podpisał ulgę na zakup elektryków

Prezydent podpisał ulgę na zakup elektryków
Kancelaria Prezydenta RP

Dzięki nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, którą dzisiaj podpisał prezydent, od dotacji na zakup samochodu elektrycznego nie trzeba będzie zapłacić podatku.

Dzisiaj prezydent podpisał ustawę z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Celem ustawy jest wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego zwolnień z podatków dochodowych dotyczących świadczeń, w szczególności dotacji oraz kwot umorzonych pożyczek, otrzymanych ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

REKLAMA

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Nabór wniosków o dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne ma wystartować jeszcze w tym kwartale.

Jak wynika z dotychczasowych informacji, osoby fizyczne będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 30 proc. ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Przy czym kwota wsparcia dla pojazdu elektrycznego nie będzie mogła być wyższa niż 37 500 zł, a dla pojazdu napędzanego wodorem 90 tys. zł.

REKLAMA

Dofinansowaniem będzie mógł zostać objęty zakup pojazdu elektrycznego, którego cena nie przekracza 125 tys. zł, a w przypadku pojazdu wodorowego 300 tys. zł.

Nabór zostanie ogłoszony na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub na stronie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Wniosek o dopłaty składany przez osoby fizyczne ma zawierać m.in. dane osobowe i kontaktowe, a także dane pojazdu i niezbędne oświadczenia.

Następnym etapem ma być podpisanie umowy z NFOŚiGW, stanowiącej gwarancję przyznania dopłaty osobie fizycznej.

Później beneficjent programu będzie mieć 8 miesięcy na dostarczenie do Funduszu faktury zakupu nowego pojazdu, kopii dowodu pojazdu, kopii dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie na okres 1 roku oraz zobowiązania do ubezpieczenia na kolejny rok.

Dłużej na nabór wniosków o dopłaty do elektryków będą musieli poczekać przedsiębiorcy. Adekwatne rozwiązania dedykowane takim podmiotom wymaga jeszcze akceptacji Komisji Europejskiej, która zbada ten mechanizm pod kątem pomocy publicznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.