Dotacje na 190 autobusów elektrycznych dla polskich miast

Dotacje na 190 autobusów elektrycznych dla polskich miast
Volvo

Dzięki wsparciu z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko zakupionych zostanie 190 nowych autobusów elektrycznych, które wyjadą na ulice dużych i średnich miast.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej kontynuuje podpisywanie umów o dofinansowanie dla projektów wybranych w trybie konkursowym na zakup nowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania.

W sumie unijne dofinansowanie uzyska 13 miast: Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Kędzierzyn-Koźle, Kraków, Malbork, Opole, Poznań, Piła, Radom, Sosnowiec, Szczecin i Zielona Góra.

REKLAMA

Łączna wartość projektów dofinansowanych w ramach konkursu to ponad 668 mln zł, w tym dofinasowanie UE z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) wynosi 460 mln zł.

Projekty wybrane w trybie konkursowym są uzupełnieniem realizowanych już inwestycji pozakonkursowych, dla których podpisano umowy o dofinansowanie o łącznej wartości ponad 1,3 mld zł i dofinansowaniu UE 711 mln zł.

W ramach tych umów planowany jest zakup 215 autobusów elektrycznych, które będą jeździły w Katowicach, Jaworznie, Tychach, Warszawie, Zielonej Górze i Toruniu. Pierwsze autobusy zostały już dostarczone do Zielonej Góry i Katowic. Podpisane zostały również umowy w Warszawie i Tychach – tam autobusy wyjadą na ulice w połowie tego roku.

REKLAMA

Łącznie dzięki dofinansowaniu POIiŚ zakupionych zostanie ponad 400 autobusów elektrycznych dla 18 miast w Polsce.

Jak informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, transport publiczny jest trzecim pod względem wielkości sektorem, po drogowym i kolejowym, o największym wsparciu przyznanym przez Komisję Europejską.

Dotychczas podpisanych zostało 49 umów o dofinansowanie o łącznej wartości całkowitej 17,6 mld zł, w tym dofinansowanie UE stanowi 8,9 mld zł.

Po zawarciu wszystkich umów dla projektów wyłonionych w konkursie w ramach sektora transportu miejskiego podpisanych zostanie 60 umów o łącznej wartości całkowitej 18,24 mld zł i dofinansowaniu UE 9,4 mld zł, co stanowi 95 proc. dostępnych środków dla sektora transportu miejskiego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.