Stacje ładowania z Polski zasilą autobusy w Berlinie. Prawie 20 MW

Stacje ładowania z Polski zasilą autobusy w Berlinie. Prawie 20 MW
EkoEnergetyka

Największe przedsiębiorstwo komunikacyjne w Berlinie BVG postawiło sobie ambitny plan wymiany floty 1500 autobusów do 2030 r. na elektryczne. Wcześniej kontrakty na dostawę części z nich zdobył Solaris. Teraz inna polska firma Ekoenergetyka-Polska zbuduje dla nich infrastrukturę ładowania.

Ekoenergetyka-Polska wygrała przetarg na dostawę do Berlina 130 stacji ładowania o mocy 150 kW każda. Razem daje to moc ładowania wynoszącą aż 19,5 MW.

Jak zwraca uwagę polska firma, to jej kolejne duże zlecenie w Niemczech, po projektach m.in. w Hamburgu i Monachium. Pierwsze urządzenia trafią do klienta już w tym miesiącu.

REKLAMA

Ładowarki wyprodukowane przez zielonogórską firmę będą wyposażone w wyświetlacz ciekłokrystaliczny, złącze CCS, a także czytnik zbliżeniowy RFID. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zarówno kierowcom jak i obsłudze technicznej podczas podłączania zasilania do autobusów, stacje ładowania będą miały konstrukcję  obudowy z ramieniem wychylnym do podawania przewodu CCS.

Dzięki temu zostanie wyeliminowana możliwość jakiejkolwiek kolizji z podjeżdżającymi autobusami. Co więcej, to rozwiązanie zminimalizuje zużycie komponentów CCS w trakcie eksploatacji. Ponadto cała infrastruktura zostanie wyposażona w system diagnostyczny.

Berlińskie BVG zajmuje się eksploatacją sieci metra, tramwajów, autobusów i promów. Jednym z celów firmy jest całkowita wymiana floty autobusowej – ponad 1500 pojazdów – na elektryczne. Do 2021 r. na ulice miasta ma wyjechać około 225 e-busów.

REKLAMA

Beneficjentem kontraktów na dostawę autobusów elektrycznych dla berlińskiego przewoźnika jest m.in. Solaris.

Zgodnie z podpisanym w ubiegłym roku kontraktem BVG otrzyma 90 autobusów elektrycznych marki Solaris, które zostaną wyposażone w baterie o całkowitej pojemności nominalnej 300 kWh. Ich ładowanie możliwe będzie również poprzez system plug-in.

Wcześniej, w latach 2015-2019, Solaris zbudował dla berlińskiego przewoźnika 35 autobusów zasilanych energią elektryczną. Wraz z realizacją ostatniego kontraktu, obsługiwana przez BVG flota pojazdów elektrycznych Solarisa będzie liczyć 125 sztuk.

Ekoenergetyka-Polska jest liderem wśród producentów infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, działającym na rynku elektromobilności od 10 lat. Do tej pory firma dostarczyła ponad 500 stacji ładowania do 60 miast w 12 krajach o łącznej mocy prawie 45 MW.

Infrastruktura polskiego producenta zasila pojazdy elektryczne m.in. w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Rosji, Singapurze i w Niemczech. Każdego dnia zainstalowane stacje ładowania w trakcie ponad 1100 cykli ładowań dostarczają do baterii pojazdów ponad 30 MWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.