Już ponad 1000 stacji ładowania elektryków w Polsce

Już ponad 1000 stacji ładowania elektryków w Polsce
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Na koniec ubiegłego miesiąca liczba ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych w Polsce przekroczyła tysiąc. Najwięcej stacji ładowania znajduje się w Warszawie. Drugie w kolejności polskie miasto ma ich o połowę mniej.

Z informacji zebranych przez Polskie Stowarzyszenie Pojazdów Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że na koniec ubiegłego miesiąca liczba ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych w naszym kraju wzrosła do 1093, a liczba dostępnych w nich ładowarek sięgnęła 2028.

Z raportu PSPA i PZPM wynika, że w 70 procentach ogólnodostępne stacje ładowania wykorzystują prąd zmienny (AC), a w 30 procentach to szybsze stacje ładowania prądem stałym (DC).

REKLAMA

Najwięcej stacji ładowania – ponad 140 – jest dostępnych w Warszawie, następnie ponad 60 znajduje się w Katowicach, a po około 50 we Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie.

W 66-procentach w uruchomionych w Polsce stacjach stosuje się standard ładowania Typu 1 i 2, w 14 proc. to technologia CHAdeMO, również w 14-procentach CCS Combo 2, a w 6 proc. to stacje wykonane w technologii wykorzystywanej przez Teslę.

REKLAMA

Prawie 10 tys. elektryków

Według danych z końca lutego 2020 r. w Polsce były wówczas zarejestrowane łącznie 9 803 samochody osobowe z napędem elektrycznym, z których 58 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne, a pozostałą część stanowiły hybrydy typu plug-in.

Przez pierwsze dwa miesiące 2020 roku liczba rejestracji samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in wyniosła 1 166 sztuk – w tym zarejestrowano 609 samochodów napędzanych wyłącznie energią elektryczną, a liczba rejestracji hybryd plug-in sięgnęła 557.

To wynik o 181 proc. lepszy niż osiągnięty w analogicznym okresie 2019 r., kiedy zarejestrowao 415 samochodów na prąd, w tym 221 samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym oraz 194 hybrydy plug-in.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.