Energa wykorzysta latarnie do ładowania elektryków

Energa wykorzysta latarnie do ładowania elektryków
Energa

Należąca do państwowego koncernu energetycznego spółka Energa Oświetlenie będzie instalować na należących do siebie słupach ładowarki pojazdów elektrycznych. Taki sposób montażu ładowarek ma być szybszy i tańszy od budowy tradycyjnych stacji ładowania.

Pilotaż ma pozwolić firmie Energa Oświetlenie określić potencjalne zainteresowanie klientów takim rozwiązaniem. Zakłada się montaż trzech tego typu urządzeń działających w przedziale mocy od 3,7 do 22 kW, w zależności od aktualnego poboru mocy na potrzeby oświetlenia. Dwie pierwsze ładowarki powstaną na słupach w Gdyni w ramach współpracy z samorządem miejskim. Trzecia lokalizacja jest obecnie wybierana w oparciu o analizę zapotrzebowania ze strony samorządów oraz umiejscowienia blisko stref mieszkalnych w większych miastach.

Energa Oświetlenie posiada łącznie 332 tys. opraw oświetleniowych na terenie większości miast północnej Polski. Są one sukcesywnie modernizowane, dzięki czemu już ok. 20 proc. z nich to oprawy LED.

REKLAMA

Jak podkreśla spółka, rozwiązanie polegające na wykorzystaniu infrastruktury oświetleniowej do ładowania elektryków posiada kilka zalet. Przede wszystkim instalacja ładowarek na już istniejących słupach jest szybsza, ponieważ wymogi administracyjne są w takim wypadku mniejsze.

Instalacja ładowarek na już istniejących słupach ma być szybsza, ponieważ wymogi administracyjne są w takim wypadku mniejsze. Nie trzeba np. występować o pozwolenie na budowę czy nową umowę przyłączeniową.  Urządzenie może korzystać z już istniejącego przyłącza zbudowanego na potrzeby oświetlenia. Tym samym pełen montaż jednej ładowarki wraz z planistyką i pozyskaniem pozwoleń ma wymagać ok. 2 miesięcy, podczas gdy dla wolnostojącej stacji to w niektórych przypadkach kwestia nawet 14 miesięcy.

REKLAMA

Energa ocenia ponadto, że ładowarki na słupach oświetleniowych są tańsze od standardowych stacji ładowania, a także bardziej wszechstronne. Odpowiednia, prosta w wykonaniu modyfikacja ma pozwolić stacjom ładować nie tylko samochody elektryczne, ale docelowo również hulajnogi, rowery, motocykle i skutery elektryczne. 

Jak zapewnia spółka, dostępne całodobowo ładowarki na słupach oświetleniowych posłużą do uzupełniania prądu w częściowo rozładowanych bateriach lub do pozostawiania pojazdu na całą noc w celu pełnego naładowania. Stacje na słupach mają być też atrakcyjną, dostępniejsza od standardowych urządzeń alternatywą dla mieszkańców bloków, nie mających możliwości zainstalowania np. własnego wallboxa w garażu.

Urządzenia Energi Oświetlenia będą działać w ramach sieci ładowarek zarządzanej przez Energę Obrót.

redakcja @gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.