Kolejne polskie miasto będzie mieć stacje ładowania Ekoenergetyki

Kolejne polskie miasto będzie mieć stacje ładowania Ekoenergetyki
Ekoenergetyka-Polska

Ekoenergetyka-Polska poinformowała o pozyskaniu kontraktu na stacje ładowania, które będą ładować autobusy elektryczne w Krakowie. Firma z Zielonej Góry informuje jednocześnie o finalizowaniu dostaw punktów ładowania samochodów osobowych, które będą dostępne na stacjach paliw Orlen.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie zamówiło 50 mobilnych stacji ładowania o mocy wyjściowej 50-60 kW każda, które zostaną dostarczone przez firmę z Zielonej Góry.

Jednowyjściowe urządzenia będą wyposażone w złącza CCS Combo 2. Model, który znajdzie się w krakowskiej zajezdni, będzie miał możliwość pracy w ustawieniu piętrowym i wielokolumnowym (3×3). Po zdemontowaniu kółek stacje mogą zostać ułożone jedna na drugiej (maksymalnie trzy), co pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Dodatkowo będą przygotowane pod podłączenie pantografu w przyszłości.

REKLAMA

Ekoenergetyka-Polska już w 2017 roku przygotowała stacje ładowania dla MPK Kraków. Wówczas dostarczono pięć pantografowych urządzeń, które dysponują mocą od 160 kW do 250 kW. Zostały one rozlokowane na pętlach autobusowych.

W ubiegłym tygodniu Solaris informował o zamówieniu obejmującym dostawy do stolicy Małopolski 50 przegubowych autobusów elektrycznych, jak i 50 sztuk urządzeń ładujących za pośrednictwem złącza plug-in, dedykowanych do każdego autobusu. Wartość kontraktu wynosi 165,4 mln zł.

To już kolejne autobusy elektryczne firmy Solaris, które wybrał krakowski przewoźnik. Mieszkańcy Krakowa korzystają już z 28 elektrobusów tej marki. Elektrobusy, które Solaris dostarczy do Krakowa, będą napędzane za pomocą osi ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Autobusy przegubowe zostaną konstrukcyjnie przygotowane do ładowania na dwa sposoby: poprzez 4-polowy pantograf dachowy umieszczony nad pierwszą osią pojazdu lub za pomocą złącza typu plug-in.

REKLAMA

Zakup 50 przegubowych autobusów elektrycznych dla Krakowa znalazł się na liście projektów wybranych do dofinansowania ze środków unijnych. Na zakup tych pojazdów przyznano około 110 mln zł dotacji.

Do tej pory Ekoenergetyka-Polska dostarczyła ponad 600 stacji ładowania do 60 miast w 12 krajach o łącznej mocy ponad 80 MW. Infrastruktura polskiego producenta zasila pojazdy elektryczne m.in. w Niemczech, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Rosji czy Singapurze.

Firma skupia się nie tylko na infrastrukturze ładowania autobusów. Ekoenergetyka pochwaliła się wczoraj montażem 30. stacji ładowania samochodów osobowych dla PKN Orlen.

Orlen zamówił urządzenia o mocy 50 kW i 100 kW. Ładowarki obsługują wszystkie typy samochodów elektrycznych oferowane na rynku europejskim. Zostały wyposażone w trzy złącza do ładowania – wtyczki CHAdeMO (do 50 kW), CCS Typ 2 (z prądem stałym do 100 kW) oraz w złącze Typ 2 (z prądem przemiennym do 44  kW).

W ubiegłym miesiacu firma z Zielonej Góry dostarczyła 30. stację szybkiego ładowania dla koncernu. Znajduje się na MOP Otłoczyn przy autostradzie A1. Jest to urządzenie o mocy 100 kW. Umowa z Orlenem obejmuje także serwis dostarczonych stacji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.