We Wrocławiu powstanie 49 e-busów. Pojadą do Szwecji

We Wrocławiu powstanie 49 e-busów. Pojadą do Szwecji
Volvo

Szwedzki operator transportu miejskiego Vy Buss AB zamówił 49 elektrycznych, przegubowych autobusów Volvo 7900. Nowe autobusy zaczną wozić pasażerów w szwedzkim mieście Jönköping latem przyszłego roku. Wszystkie zostaną wyprodukowane w Polsce.

Jönköping w Szwecji rozrasta się i rozwija system transportu publicznego. W przyszłym roku zelektryfikowanych zostanie kilka linii autobusowych. Będą obsługiwane przez firmę Vy Buss AB, która złożyła zamówienie na 49 elektrycznych, przegubowych autobusów Volvo 7900, mogących pomieścić dużą liczbę pasażerów.

Wszystkie pojazdy zostaną w całości wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo i zostaną dostarczone do Jönköping latem przyszłego roku.

REKLAMA

Pojazdy, które trafią do Szwecji, to Volvo 7900 Electric Articulated – elektryczne autobusy przegubowe mogące przewieźć do 120 pasażerów. Są one przygotowane do wdrożenia automatycznej regulacji prędkości na określonych obszarach.

Volvo podkreśla, że to ważna funkcjonalność w przypadku autobusów kursujących w pobliżu szkół, szpitali i innych obiektów, gdzie porusza się wielu niechronionych użytkowników dróg.

Każdy z autobusów zostanie wyposażony w baterie litowo-jonowe mogące zmagazynować do 396 kWh energii elektrycznej. Autobusy będzie można ładować za pomocą systemów OppCharge, Combo2/CCS.

REKLAMA

Volvo Buses i Vy Buss przeprowadziły analizy tras i obliczenia, które stanowią podstawę do optymalizacji pojemności akumulatorów autobusów.

W 2010 roku w polskiej fabryce Volvo we Wrocławiu rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo oferuje pełną flotę zelektryfikowanych autobusów. Gama obejmuje hybrydę Volvo 7900 Hybrid, elektryczną hybrydę Volvo 7900 Electric Hybrid oraz w pełni elektryczny autobus Volvo 7900 Electric.

W Europie zelektryfikowane autobusy Volvo, które wyjechały z wrocławskiej fabryki, stanowią już część transportu zbiorowego w wielu miastach w Szwecji, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Austrii czy Holandii.

W Polsce zelektryfikowane autobusy Volvo jeżdżą m.in. w Inowrocławiu, Krakowie, Sosnowcu, Białymstoku, Koszalinie, Grudziądzu, Jeleniej Górze, Tarnowskich Górach, Lesznie, Krośnie i Ełku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.