Klienci GreenWay przejechali na energii odnawialnej 100 tys. km

Klienci GreenWay przejechali na energii odnawialnej 100 tys. km
Rafał Czyżewski, GreenWay Polska

Klienci największej w Polsce sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych, GreenWay Polska, mogą ładować swoje pojazdy energią ze źródeł odnawialnych już za pomocą 30 stacji ładowania zasilanych z OZE.

Możliwość zasilenia stacji ładowania GreenWay Polska zieloną energią to efekt umowy zawartej 1 lutego 2020 r. przez tego operatora ze sprzedawcą energii elektrycznej Tauron Sprzedaż.

Od tego czasu kierowcy elektryków korzystający z usług ładowania w sieci GreenWay Polska przejechali już prawie 100 tys. km na energii ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

Zielona energia wykorzystywana jest także w słowackiej części sieci GreenWay, gdzie wszystkie stacje ładowania podłączone bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej zasilają samochody energią z OZE.

Na Słowacji funkcjonuje 18 stacji ładowania GreenWay zasilanych zieloną energią. Korzystający z nich kierowcy od lutego tego roku przejechali już prawie 70 tysięcy kilometrów. 

Prezes GreenWay Polska, Rafał Czyżewski, podkreśla, że kierowcy samochodów elektrycznych mają wysoką świadomość ekologiczną i oczekują, że w całej sieci GreenWay będzie można korzystać ze źródeł bezemisyjnych.

Na początku lipca w Polsce dostępnych jest 30 punktów ładowania GreenWay, w których kierowcy mogą naładować swoje samochody energią odnawialną. Tego rodzaju ładowarki są oznaczone naklejką z napisem „100% zielona energia”.

REKLAMA

Ładowarki z energią ze źródeł odnawialnych zlokalizowane są w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Opole, Suwałki, Kraków, Katowice, Częstochowa, Łódź, Strzelce Opolskie, Kraśnik, Knurów oraz Garwolin.

Docelowo we wszystkich ładowarkach GreenWay przyłączonych bezpośrednio do sieci operatorów systemu dystrybucyjnego popłynie certyfikowana energia ze źródeł odnawialnych wytwarzana przede wszystkim w małych elektrowniach wodnych oraz na farmach wiatrowych.

Pochodzenie energii odnawialnej, którą Tauron Sprzedaż dostarcza do stacji GreenWay Polska, ma potwierdzać Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii.

GreenWay to najintensywniej rozwijająca się sieć ładowania samochodów elektrycznych w środkowej części Europy.

Obecnie w sieci GreenWay znajduje się ponad 300 stacji ładowania, z czego w Polsce działa ponad 200. Są to w większości stacje szybkiego ładowania o dużej mocy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.