PKP wynajmie samochody elektryczne

PKP wynajmie samochody elektryczne
PKP Mobility

Pasażerowie udający się koleją do Trójmiasta mogą skorzystać z nowej usługizarezerwować i wypożyczyć samochód elektryczny, którym będą mogli kontynuować podróż w ramach usługi PKP Mobility. To pilotaż, który ma pozwolić PKP na dopracowanie oferty wynajmu elektryków i uruchomienie jej w innych lokalizacjach.

Jak podkreśla PKP, rozpoczęcie pilotażu nowej usługi przy dworcu Gdynia Główna nie jest przypadkowe. To jedna z 10 największych pod względem liczby obsługiwanych pasażerów stacji kolejowych w kraju, z której korzystają zróżnicowane grupy podróżnych. Oferta wynajmu samochodów poprzez system sprzedaży biletów BILKOM i możliwość przesiadki do samochodu tuż obok dworca kierowana jest zarówno dla osób podróżujących w celach biznesowych, jak i turystów oraz mieszkańców miejscowości, którzy zasadniczą część podróży wolą odbyć pociągiem.

– Ekonomia współdzielenia zyskuje coraz większą popularność w różnych dziedzinach życia. Uruchomienie systemu car-sharingu w Trójmieście to kolejny, zapowiadany przez nas krok, wynikający z chęci zapewnienia pasażerom korzystającym z dworców dodatkowych, komplementarnych względem oferty przewoźników kolejowych usług. Poprzez nasze działania Grupa PKP aktywnie włącza się również w realizację rządowej strategii rozwoju elektromobilności – mówi Marek Chrzanowski, dyrektor projektu w Biurze Strategii i Spraw Klienta PKP S.A.

REKLAMA

Aby zarezerwować samochód i odebrać go przed dworcem, należy zakupić bilet na pociąg za pośrednictwem serwisu BILKOM i potwierdzić chęć wypożyczenia pojazdu z minimum 2-godzinnym wyprzedzeniem. Po sfinalizowaniu transakcji pasażer otrzyma link kierujący do aplikacji, gdzie po rejestracji może zarezerwować auto w interesującym go wariancie.

Jako że przejazd pociągu jest monitorowany w systemie, pasażer ma otrzymać gwarancję odbioru pojazdu po przyjeździe do Trójmiasta także w przypadku wystąpienia ewentualnych opóźnień. Wypożyczenia i zwrotu samochodu można dokonać w tej samej lokalizacji na specjalnie oznaczonych miejscach postojowych przy dworcu Gdynia Główna.

PKP podkreśla, że oprócz wygodnego odbioru auta kierowcy mają możliwość darmowego parkowania w płatnych strefach i korzystania z buspasów. Kolejnym plusem nowej usługi jest czytelny cennik, uwzględniający potrzeby różnych grup klientów.

Podstawowa stawka za wypożyczenie samochodu na godzinę to 20 zł, a przy wypożyczeniu pojazdu na czas dłuższy niż 4 godziny opłata za godzinę korzystania z usługi wynosi tylko 6 zł. W początkowym etapie pilotażu do dyspozycji podróżnych będzie 10 samochodów elektrycznych marki Nissan Leaf. Usługa car-sharingu będzie sukcesywnie rozwijana w zakresie zwiększenia liczby pojazdów i rozszerzenia ich dostępności o kolejne dworce w Trójmieście.

Efektem pilotażu prowadzonego w Trójmieście mają być decyzje biznesowe pozwalające na rozszerzenie usługi na inne dworce kolejowe w Polsce oraz rozbudowę floty pojazdów o samochody hybrydowe.

PKP montuje stacje ładowania

REKLAMA

Uruchomienie car-sharingu to nie pierwsza inicjatywa grupy PKP związana z elektromobilnością. Pod koniec 2018 r. przy wybranych stacjach kolejowych uruchomione zostały pierwsze stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Dziś stanowiska z ładowarkami ecoMOTO działają przy 9 dworcach kolejowych, w tym przy Dworcu Głównym w Gdyni. W czerwcu tego roku na Półwyspie Helskim Grupa PKP rozpoczęła testy systemu bike-sharingu opartego na dwóch stacjach wypożyczeń (Władysławowo i Hel) oraz 20 rowerach ze wspomaganiem elektrycznym.

W ramach rozszerzenia pakietu PKP Mobility rozpoczęto także prace nad nowym, ujednoliconym standardem zarządzania obszarami płatnego parkowania przy dworcach kolejowych. Podstawowymi wyróżnikami będą jednolite oznaczenia oraz system poboru opłat oparty na parkomatach. Pierwszy tego typu parking, na którym wykorzystano parkomaty wyprodukowane przez kolejową firmę KZŁ Bydgoszcz, otwarto w tym roku przy dworcu w Tarnowie.

Tworząc system car-sharingu, PKP wykorzystały własne kompetencje i zasoby, łącząc je z doświadczeniem partnera zewnętrznego – spółki easyshare, będącej właścicielem floty pojazdów, systemu rezerwacji i aplikacji easyshare. Zintegrowanie systemu car-sharingu z ofertą kolei realizowane jest przez system BILKOM.

To platforma sprzedaży biletów stworzona przez PKP Informatykę, poprzez którą podróżni w jednym miejscu – za pośrednictwem aplikacji lub strony internetowej – mogą kupować bilety na podróże pociągami sześciu przewoźników: PKP Intercity, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, POLREGIO, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Kolei Wielkopolskich oraz Kolei Małopolskich. Co więcej, BILKOM jest jedynym sklepem internetowym, w którym można kupić także Wspólny Bilet na podróż realizowaną przez wymienione koleje oraz jedynym systemem sprzedaży, poprzez który pasażerowie mogą na bieżąco otrzymywać powiadomienia o opóźnieniach pociągów, na które kupili bilety.

– Uruchomienie usługi car sharing poprzez BILKOM.pl to kolejny, ważny krok w rozwoju tej aplikacji. Jego celem jest ciągłe dostosowywanie funkcjonalności systemu do kompleksowej i szybkiej obsługi pasażera, zarówno podczas podróży pociągiem, jak i przed oraz po jej zakończeniu. Jesteśmy przekonani, że rozpoczęty dziś pilotaż usługi car sharing w Gdyni już niebawem zostanie rozszerzony o kolejne miasta – mówi Anna Sabina Wojciechowska, członek zarządu ds. rozwoju systemów PKP Informatyka.

Aplikacja BILKOM jest rozbudowywana o nowe funkcje, a kolejną z nich jest możliwość zarezerwowania samochodu przy dworcu kolejowym. Docelowo BILKOM ma stać się aplikacją umożliwiającą kompleksowe zaplanowanie podróży „od drzwi do drzwi”, realizowanej różnymi środkami transportu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.